Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Muzeum české loutky a cirkusu

oficiální web    ID: [821]    region:  Prachaticko

Velké náměstí 43
38301 Prachatice
Tel: +420 388 385 714
Tel: +420 388 385 726
Email: loutky_cirkus@nm.cz

Muzeum České loutky a cirkusu je nejnovější stálou expozicí Národního muzea. Nachází se v působivých prostorách původně renesančního domu na prachatickém Velkém náměstí a jak už název napovídá, pro návštěvníky jsou v něm připraveny dva tématické celky: historie českého loutkářství a cirkusy, varieté a kouzelnictví na našem území. V pěti sálech v prvním patře jsou naaranžovány scény z loutek lidových loutkářů a amatérských spolků. Nechybí ani dětský pokojík s rodinnými divadélky známých výtvarníků a herců. Neopakovatelnou atmosféru vyzařují stánky s loutkami ze staropražských mikulášských trhů. Mezi opravdové unikáty patří velké marionety řezbářů Alessiho či Adámka z konce 19. století nebo původní loutky Arnošty Kopecké, vnučky legendárního Matěje Kopeckého. Na závěr loutkářské části děti i dospělé jistě potěší Spejbl s Hurvínkem spolu s varietními loutkami podle návrhů Jiřího Trnky. Ve druhém poschodí se nachází opravdová rarita: první české cirkusové muzeum! Historie cirkusů je zde prezentována nejen bohatou sbírkou plakátů a fotografií, ale především trojrozměrnými předměty ze sbírek Národního muzea i unikáty zapůjčenými od cirkusových dynastií a soukromých sběratelů. Za všechny jmenujme např. motocykl, na kterém jezdilo Šest medvědů s Cibulkou. Jako doklad atrakcí, které v minulosti cirkusy doprovázely je zde vystaveno voskové panoptikum z roku 1890 s figurami historických osobností a pohyblivou mořskou pannou. V posledním sále se nachází pomyslná třešinka na dortu: kouzelnický kabinet plný tajemných rekvizit a aparátů. Že jsou tyto i více než sto let staré instrumenty nejen krásné, ale i funkční Vás přesvědčí přední čeští kouzelníci ve filmu natočeném speciálně pro tuto expozici! Kromě stálé expozice nabízí Muzeum české loutky a cirkusu rovněž krátkodobé výstavy. Aktuální výstava nese název Erik Kolár a jeho svět loutek. Představuje život a dílo Erika Kolára, jednoho z nejvýznamnějších českých loutkářů 20. století. V listopadu bude vystřídána výstavou ke 30. výročí Charty 77, na které bude mj. k vidění originál Nobelovy ceny udělené Jaroslavu Seifertovi.

Poloha objektu na mapě:

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

26.10.2019: Czernínské parfórsní hony plné hudby a vzpomínání / Chudenice - Starý zámek a Muzeum J. Dobrovského
Vrátíme se v čase na czernínské panství Jemčina v době jeho největší slávy, tedy v 18. století. To byl jeho majitelem Jan Rudolf hrabě Czernín z Chudenic se svojí manželkou. A právě imaginární hraběnka Czerninová bude vzpomínat na krásné období, kdy se na Jemčině pořádaly parforsní hony, o jejichž proslulosti se mluví dodnes. Hlavním skladatelem, který pro hraběte Jana Rudofa Czernina skládal lovecké skladby, které doprovázely ony slavné hony, byl Leopold Koželuh, současník W. A. Mozarta, který skládal opravdu skvostně. A právě jeho skladby v Chudenicích doprovodí hraběnčiny vzpomínky. Od 14 hodin. www.zamekchudenice.cz

25.10.2019: Perníkáři a cukráři / Horažďovice, divadelní sál muzea
Přednáška PhDr. Zdeňka Polanského o historii sladkých řemesel nejen v Horažďovicích, od 17 hodin. www.muzeumhd.cz

19.10.2019: Vernisáž výstavy Šumava objektivem / Žihobce, muzeum
zahájení jedinečné výstavy fotoobrazů šumavské krajiny, kterou zachytilo svými objektivy více než 50 fotografů; výstavu uvede Toni Yetti Jelínek v 17 hodin a potrvá do 30.3.2020.

19.10.2019: Hubertova jízda / Bohumilice, zámek Skalice
www.zamekskalice.cz

08.10.2019: Přednáška - Mayerling 1889. Smrt korunního prince arcivévody Rudolfa / Prachatice, muzeum
Přednáší historik PhDr. František Kubů, od 17 hodin. www.prachatickemuzeum.cz

05.10.2019: Koncert Lucie Bílé v doprovodu Petra Maláska a pěveckého sboru Andílci / Stachy,Kostel Navštívení Pa
Od 18.30 hodin. www.stachy.netjméno:
heslo:

Nová registrace


Plešné jezero
Plešné jezero
zobrazení: 5990
známka: 0

Jonův kámen - 1
rozhraní revírů na Boubíně
zobrazení: 2992
známka: 0

Horská synagoga v Hartmanicích - 6
Hartmanická synagoga
zobrazení: 6302
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě