Chodské slavnosti 8. - 10. srpna 2008

Autor: KU <kuncl(at)rras.cz>, Téma: Czech, Vydáno dne: 16. 07. 2008

Chodský folklórChodské slavnostiDomažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů.

Chodské slavnosti jsou jedním z nejstarších folkloristických festivalů v České republice, pořádaný již od roku 1955. V současné době se festival koná vždy první víkend po 10. srpnu a již tradičně je spojován s domažlickou Vavřineckou poutí.

Stěžejní část programu je věnována zejména místním národopisným hudebním a tanečním souborům. Svůj prostor zde každoročně dostanou i soubory z jiných částí republiky a ze zahraničí.

Hlavní Program se odehrává na několika scénách a skládá se z více než 20 různých režijně zpracovaných pořadů. Zajímavým zpestřením je velký staročeský jarmark v historickém centru města.

V České republice patří „chodské“ k nejstarším a největším národopisným slavnostem, jimž vyjadřují respekt nejen návštěvníci z ČR, ale i z dalekých zemí. I v tomto roce přivítají Chodské slavnosti na několika scénách na pět stovek účinkujících – sólistů a členů národopisných souborů z naší země i ze zahraničí – z Itálie, Belgie, Anglie a Slovenska. Velkou sobotní lahůdkou bude několik vystoupení Vojenského uměleckého souboru Ondráš z Brna, vyvrcholením pak lidové taneční divadlo „Čertovinky“, jehož zhlédnutí všem vřele doporučujeme.

Tak jako v předešlých letech zahájí letošní ročník slavností šermíři na domažlickém náměstí v pátek od 17 a od 18 začíná na pódiu u brány na náměstí multižánrový koncert kapel inspirovaných lidovou hudbou z mnoha koutů světa v celovečerním programu „Ozvěny folkloru“. Sobota a neděle nabídne více než 30 sólových i komponovaných pořadů na několika scénách, mimo jiné i v rámci „Jarmareční scény“, která měla svou premiéru v loňském roce.

Podrobný program Chodských slavností naleznete zde.