Hamry na Šumavě

Autor: KU <kuncl(at)rras.cz>, Téma: Czech, Vydáno dne: 07. 10. 2008

Hamry okolíVznik obce Hamry započal těžbou železné rudy na Šumavě počátkem patnáctého století. Mezi horskými masívy Královského Hvozdu, Prenetu a Můstku v údolí řeky Úhlavy vznikla kolem roku 1422 jedna z prvních železných hutí. Své jméno dostala podle hamru, který vedl k jejímu založení. Zpracování železné rudy postupem času vystřídaly sklářské hutě, s tím spojená těžba dřeva a výroba potaže. Vykácené svahy hor začaly být zemědělsky obdělávána, na stráních vznikaly sedlácké dvorce. Na třicet těchto dvorců vytvořilo Hamerskou rychtu , jednu z největších osmi svobodných rychet správního celku úředního názvu Královské svobodné rychty Waldhvozdské.

Hamry kostelDnešní dominantou obce je památkově chráněný kostel zasvěcený Panně Marii bolestné, který vznikla z původní kaple ve středu rozptýlené osady vysvěcením v roce 1773. Na prostranství před kostelem je umístěna kulturní historická památka žulová kašna letopočtem 1846. Ke kostelu vede pěší stezka s názvem „ Společná cesta Panny Marie Bolestné s Ježíškem“, která byla vysvěcena plzeňským biskupem mon. Radovským 5.září 2004.

V části obce dříve zvané Křížkov(Kreuzwinkel) stávala menší kaple vystavěná roku 1730-1731 na půdorysu kříže. Kaple byla zbourána v roce 1958. Postavením dřevěného kříže nad pozůstatky kaple, úpravou okolí a vysvěcením 14.7. 2007 generálním vikářem Plzeňského biskupství mon. Falkenauerem a česko-německou mší vzniklo poutní místo Hamry(Křížkov-Kreuzwinkel). Hamry kaplička

V rozlehlé obci naleznete v místech bývalých dvorců jako Knížecí statek, Veitlovský dvorec, Špirkův, Gruberův a Fenclův dvůr, pět dochovaných kapliček, které byly dnešními vlastníky opraveny. U cest, které spojovaly jednotlivé dvorce lze spatřit různé křížky, boží muka, symboly ztraceného života sedláka či lesního dělníka. Historii obce, život lidí z dob minulých připomínají dále dochované názvy původních dvorců jako například Lenkenhof, Goglhof, Brghof, Modlhof, Stefflhof, Donnerhof, které lze ještě najít po patrných kamenných základech.

Hamry jsou východiskem mnoha turistických tras - k vodopádu na Bílé Strži, na hraniční horu Ostrý, k Černému a Čertovu jezeru, na hory Můstek a Prenet. Turistické trasy i cyklotrasy prochází krásnými lesními partiemi s vyhlídkami do vnitrozemí i do Bavorska.

http://www.sumava.net/hamry/.