Nejstarší fotografie Šumavy a Z historie turistiky na Šumavě

Autor: KU <kuncl(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Vydáno dne: 19. 06. 2009

Nejstarsi fotografie Prachatice Pokud máte rádi Šumavu, tak si určitě nenechte ujít dvě nové výstavy, které jsou nyní k vidění v Prachatickém muzeu. První s názvem Z historie turistiky na Šumavě připravil známý kašperskohorský učitel a sportovec Emil Kintzl. Druhou výstavou jsou Nejstarší fotografie Šumavy, které shromáždil, vybral a upravil nezávislý publicista a badatel Zdeněk Roučka z Plzně.
Obě výstavy potrvají celé léto až do začátku září.


Historií turistiky na Šumavě se začal Emil Kintzl (ročník 1934) věnovat v době, když byl jako šumavský učitel přičiněním vládnoucí strany z trestu přeložen do Popelné. "Tehdy jsem začal sbírat staré fotografie a pohlednice od přátel, později jsem začal nalepoval snímky na papírové čtvrtky a z těch pořizoval diapozitivy. Snažil jsem se uchovat pohledy na Šumavu, jaká tu kdysi byla a asi už nikdy nebude, ale nikdy na ni nesmíme zapomenout," řekl při vernisáži výstavy.
Emil Kintzl je velkým znalcem Šumavy, dlouholetým příslušníkem Horské služby na Šumavě, učitelem, sportovcem tělem i duší, turistickým značkařem, fotografem i vášnivým milovníkem zimních sportů. Připravil a vydal také několik knih o historii Šumavy, které byly vždy beznadějně vyprodány.

Počátky turistiky jsou na výstavě zmapovány v několika monotématických blocích. Díky sběratelské činnosti pana Kintzla si návštěvníci mohou připomenout, co na sobě lidé v dřívějších dobách turistiky nosili a jak o ně bylo postaráno - jak se stravovali, kde stály turistické chaty a noclehárny, jak se stavěly na Šumavě rozhledny.
Některé fotografie má veřejnost možnost vidět vůbec poprvé. První turistickou chatu na Šumavě, která vznikla v roce 1888, připomíná snímek z Třístoličníku. Na české straně ji následovala v roce 1922 chata na Svarohu. K velmi cenným vystaveným fotografiím patří například záběr skupiny učitelů putujících po Šumavě z roku 1932 či turistů u Černého jezera z roku 1935. Zajímavé jsou i srovnávací fotografie rozhledny na Javorníku před její zvýšením a po skončení úprav, stejně jako originální turistické pohlednice sušického fotografa Joži Pospíchala. Velký prostor je věnován šumavské Horské službě. Na výstavě jsou k vidění také turistické značky a potřeby, mezi kterými nechybí hůl, dýmka, termoska či fotoaparát Pionýr.

Nejstarší fotografie Šumavy

Jedná se o soubor unikátních fotografií, které pořídili různí fotografové v poslední čtvrtině 19. století. Fotografie Zdeněk Roučka digitálně upravil, a tak jim umožnil opět ožít v nové kráse a ve velkých formátech.
Šumavě a její historii se publicista Zdeněk Roučka věnuje již řadu let. Má na kontě vydání řady tří unikátních publikací na téma život na Šumavě. Po úspěšné knize Tenkrát na Šumavě připravil a vydal publikaci Předválečnou Šumavou a po ní následovala Šumava Karla Klostermanna, která zachycovala šumavské obce a její obyvatele na začátku 20. století. A právě na tuto knihu navazuje nynější Roučkova putovní výstava.

Návštěvníci prachatického Zámečku se mohou potěšit množstvím působivých černobílých fotografií Šumavy v jedinečné kvalitě. Patří k nim například záběry obce šumavských dřevařů Hůrky z roku 1880 a Filipovy Hutě z roce 1884. Znalce i milovníky Šumavy jistě zaujmou fotografie stahování dřeva ke Schwarzenberskému plavebního kanálu, snímky žen dřevařů, knížete Adolfa Josefa ze Schwarzenberku s loveckou družinou u Zátoně. Unikátní jsou fotografie ze stavby tunelu železniční tratě u Špičáku nedaleko Železné Rudy. Nechybí na nich dělníci, zeměměřiči ani minéři, kteří prosluli mistrovskými odstřely skalních masivů. Působivé jsou i snímky Vimperka z roku 1887 a po zhoubném požáru v roce 1904.

Obě výstavy můžete navštívit až do 8. září.