Klavírní křídlo BECHSTEIN – mimořádný hudební nástroj vyrobený pro carský dvůr se rozezní v klášteře Zlatá Koruna

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Vydáno dne: 26. 04. 2012

klavírní křídlo ve Zlaté Koruně

Klášter Zlatá Koruna získal jedinečný klavírní nástroj, koncertní křídlo renomované berlínské firmy Carl Bechstein.

Tento nástroj je jediným svého druhu na světě a původně byl vyroben na objednávku petrohradského carského paláce. Klavír obohatí hudební produkci při koncertech v areálu kláštera.

U příležitosti 67.výročí od ukončení II.světové války se v klášterní galerii koná 8. května od 15 hodin vernisáž výstavy textilních obrazů a od 16 hodin se uskuteční v koncertní síni slavnostní koncert Four bones Quartet. Repertoár kvarteta tvoří skladby od rané renesance až k soudobé hudbě. Na programu bude zastoupen Mozart, Bach, Smetana, Barabás a Dvořák. Po ukončení slavnostního koncertu bude pro účastníky oslav uspořádána prohlídka kláštera Zlatá Koruna.

Nástroj zakoupený Národním památkovým ústavem pro Zlatou Korunu je jediným svého druhu na světě a původně byl vyroben na objednávku petrohradského carského paláce. Zde také sloužil při koncertech a slavnostních příležitostech. Jedná se o koncertní křídlo nesoucí značku renomované berlínské firmy Carl Bechstein postavené kolem roku 1870. „Je známo, že klavíry značky Bechstein používal např. Ferenc Liszt, či Claude Debussy a v novější době např. Svjatoslav Richtěr,“ prozradila Lenka Tondlová, vedoucí správy kláštera. První šéfdirigent berlínských filharmoniků Hans von Bülow prohlásil: "Bechstein je pro pianisty tím, čím je Stradivari pro houslisty."

Historie nástroje je dramatická podobně jako jsou dramatické historické proměny v Rusku v první polovině 20. století. Klavír vystřídal několik majitelů, až nakonec jej získal stavitel a restaurátor klavírních nástrojů Tomáš Dašek z Rychnova nad Kněžnou. Jeho péčí byl nástroj kompletně zrestaurován a zdá se, že jej čeká další skvělá koncertní budoucnost.

„Snažíme se v prezentační a kulturní nabídce kláštera soustavně připomínat význam hudby pro řádový život cisterciáckých mnichů. Hudba a zpěv byly součástí duchovní atmosféry kláštera a z této tradice můžeme čerpat dodnes,“ vysvětlila Lenka Tondlová. S touto myšlenkou je spjat i vznik Královského hudebního festivalu, který je každoročně pořádán v měsících srpnu a září v prostorách konventním chrámu Nanebevzetí Panny Marie, v kapitulní síni, v křížové chodbě a na dalších zajímavých místech klášterního areálu.

Pro hudební dramaturgii programové nabídky kláštera Zlatá Koruna se tak otevírají zcela nové možnosti. Od nynějška bude možné uspořádat v klášteře Zlatá Koruna klavírní koncert vysokých parametrů. „Pěvně věříme, že atraktivita zlatokorunských koncertů vzroste a že posluchači v hojné míře najdou cestu do Zlaté Koruny, aby si mohli vychutnat jedinečný zvuk historického nástroje,“ doplnil náměstek Zdeněk Troup.

Veřejnost bude mít poprvé možnost poslechnout si hru na historickém klavíru již tuto neděli 22. dubna při odpoledním „matiné“ TRIA KARAGEORGIEV. Koncert se koná v koncertním sále kláštera Zlatá Koruna od 15.00 hod. Vystoupí na něm Marcela Křížová (klavír), Radka Křížová (housle) a Nikola Karageorgiev (violoncello). Vstupné na koncert bude dobrovolné. O víkendu 21.a 22. dubna jsou pro veřejnost v klášteře připraveny ještě další slevové a doprovodné akce v rámci Mezinárodního dne památek.

Více informací naleznete na webových stránkách kláštera Zlatá Koruna