Na Březníku bude od Vánoc do konce dubna otevřeno každý den

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Vydáno dne: 21. 11. 2012

Hájenka Březník Správa Národního parku chce vyjít vstříc všem milovníkům běžecké stopy a zimní Šumavy.

V restauraci v hájovně na Březníku u Modravy teď bude možné dát si čaj nebo polévku každý den. Provoz tu začne po Vánocích. Správa parku tu chce příští rok zrekonstruovat a rozšířit zdejší informační středisko.

Dát si teplý čaj, sednout si do vyhřáté místnosti a zadívat se do jedné z nejhezčích částí Šumavy - na Luzenské údolí. Ještě na začátku loňské zimy to bylo něco nemyslitelného. Pak správa parku otevřela hájenku alespoň o víkendech. Letos už to bude díky velkému zájmu turistů otevřeno každý den.

Březnická hájovna v ziměBřeznická hájenka stojí nad Luzenským údolím, kudy každý rok projdou desítky tisíc turistů. Protože hájovna byla postavena nedaleko hraničního přechodu Modrý sloup, tak jsou to turisté jak z německé, tak i z české části Šumavy.

Léta ji Správa Národního parku Šumava využívala jen minimálně. V unikátně zachovalé hájovně z poloviny 19. století je informační středisko, které mohli turisté navštěvovat do konce října.

Již loni v zimě tu ale začalo fungovat občerstvení, které ale bylo otevřené jen o víkendech. Návštěvníci tuto možnost uvítali. Tento rok budou možnosti ještě příznivější.

„Chceme pro tento rok vyjít vstříc všem milovníkům běžeckého lyžování a zimní Šumavy a umožníme, aby v hájence fungovalo občerstvení i během pracovního týdne. Otevřeno bude poprvé po Vánocích,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy Národního parku Šumava.

Z důvodu nedostatečně proškoleného vlastního personálu pronajme správa parku restauraci obci Modrava – na zkoušku jen do konce dubna příštího roku. Obec Modrava pravidelně protahuje rolbou běžecké stopy a bude tak na Březník snadno dovážet i potřebné zboží. „Osobně jsem velmi rád, že si běžkaři mohou na Březníku už druhý rok po sobě vychutnat teplý čaj nebo polévku. Sám to s rodinou hojně využívám,“ říká Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Budova bývalé březnické hájenky samozřejmě dál zůstává v majetku Správy Národního parku Šumava. „V horizontu dvou let chceme v jedné z bývalých hospodářských budov udělat moderní informační středisko,“ říká Pavel Pechoušek, mluvčí Správy Národního parku Šumava. „Současná podoba informačního střediska je nevyhovující. Je nemoderní a zastaralé. Nově bude informační středisko zaměřené na život na Šumavě, na soužití člověka s přírodou, na to, jak člověk Šumavu v průběhu let osídloval a jak se s místní drsnou přírodou sžíval.