Šumavák povede přes Černou horu!!!

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Vydáno dne: 21. 02. 2013

Skimaraton

Po pěti letech se tratě Šumavského skimaratonu opět vrací na legendární Černou horu.

Stoupání na tento nejvyšší bod trati, který na závodníky na 33 km dlouhé trati čeká, důkladně prověří připravenost všech. Team organizátorů letošní tratě trochu vylepšil.

V sobotu čeká závodníky skate 23km.

Start závodu bude ve 12 hodin na již tradičním místě – odstavné parkoviště a přilehlá louka před Kvildou.

Následuje komfortní rozjezd po magistrále kolem Jezerní slati na Horskou Kvildou, tady přijde první změna oproti minulým letům a po přejezdu silnice uprostřed obce pojedeme Danielku v opačném směru. Tedy z Horské Kvildy nahoru směr Zlatá studna, Tři jedle a Zhůří. Tam přejedeme silnici a sjedeme lesem zpět na Horskou Kvildu, následuje lehká smyčka na loukách a přejezd silnice s občerstvovací stanicí u hotelu Rankl. Posilněni budeme pokračovat dál na můstek přes Hamerský potok a začneme stoupat úbočím Březové hory směrem na Filipovu Huť. Až tam ale nedojedeme, zvolíme levou variantu lyžařské trasy po bývalé Zlaté stezce a napojíme se zhruba v polovině stoupání z Filipovy Hutě na Březovou horu. Po této spojce překonáme hranici okresů Klatovy a Prachatice a zvlněným terénem se přiblížíme cílové Kvildě. Před dojezdem do cíle musíme ještě objet zleva vrchol Lapka, dlouhým sjezdem se dostaneme k jižnímu cípu Jezerní slati (poblíž známému nejchladnějšímu místu ČR – stanici Perla), a pak již nás čeká 1km dlouhý cílový finish.

Nedělní krátká trasa klasickou technikou naprosto kopíruje sobotní skate.

Start závodu bude ve 12 hodin.

Za zmínku stojí pouze spojení tras na rozcestí za Lapkou, kde se spojí dlouhé a krátké trasy. Oproti loňskému ročníku by však toto propojení nemělo znamenat žádné omezení pro závodníky.

A nyní k hlavní trase: neděle 45 km klasicky.

Start závodu bude v 10 hodin.

Začátek trasy je shodný s krátkou trasou, k oddělení tras dojde po druhém průjezdu Horskou Kvildou, kdy trasa hlavního závodu pojede na Filipovu Huť po lesní cestě tzv. zkratce. Při výjezdu z lesa na Filipovu Huť se v případě pěkného počasí otevře závodníkům krásný pohled na centrální šumavský hřeben v čele s Roklany. Na Filipce přejedeme silnici a pokračujeme dlouhými lesními úseky na Lovčí skálu a Černohorskou nádrž. Zde odbočíme ostře doprava a pokračujeme ve sjezdu k Modravskému potoku. Tady bude pro závodníky připravena druhá občerstvovací stanice s plným sortimentem a bude se určitě hodit!! Od tohoto místa (nejnižší bod trati – 1019m.n.m., 25 km) nás čeká nejprve mírné stoupání podél Modravského potoka k rozc. Na ztraceném a později náročné stoupání na Černou horu (nejvyšší bod trati – 1273m.n.m.,33km), přerušené pouze krátkým sjezdem na Ptačí nádrž. Na Černé hoře již budeme mít takzvaně odpracováno, přesto doporučuji všem nevynechat občerstvovací stanici na rozcestí Prameny Vltavy. Trasa sice směrem ku Kvildě stále klesá, ale samo to rozhodně nejede a vzhledem k tomu, co již budeme mít za sebou se nějaké to občerstvení bude jistě hodit!! Před dojezdem do cíle na Kvildě nás ke všemu bude ještě čekat závěrečný oříšek v podobě již zmiňovaného obchvatu této horské obce – a smyčka kolem vrcholu Lapka. Napojení tras a poslední 2 km naší poutě jsme již popisovali při výkladu polovičních tratí. Tak hodně zdaru, krásný sníh a ať to frčí!!

Bližší informace a mapy závodů včetně podrobného profilu tratí naleznate na www.skimaraton.cz