Na Šumavu se vrátila staročeská slavnost Konopická

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: Tradice, Vydáno dne: 08. 09. 2013

Konopickákonopická 4Letos ji tradičně předvedl spolek Zbytinské Baby v obci Zbytiny, kde již má slavnost velkou tradici.

Konopická slavnost byla původně slavností chudých žen a dívek, k oslavně dokončení sklizně a konopí.

Tato oslava sklizně lnu a konopí, rostlin, ze kterých je získáváno textilní vlákno, se v jihozápadních Čechách nazývala konopická, někde konopice nebo babský bál, babí hody, ženské právo, zástěrková či stromečková zábava nebo prostě jen věneček. Zpracování přadných vláken byla především ženská práce, muži vykonávali pouze pomocné či některé hrubší činnosti. Proto i celá slavnost v závěru těchto prací, bývala v režii žen a dívek, ba v mnoha případech se do celé záležitosti muži ani nesměli beztrestně vměšovat.

konopická 2V kraji pod Šumavou, na Podlesí, Vodňansku, Prachaticku, Vimpersku, Sušicku, částečně i v okolí Strakonic až na kraj Písecka, byla forma oslavy konopické slavnosti mnohem komplikovanější. Je dobře, že se tato slavnost na Šumavu a do pošumaví vrátila.

V sobotu 7. září ohlásili zbytinští, že len a konopí je sklizeno a tak se baby na slávu konopickou mohou strojit. Konopičku provdat za chudáka nebohého, ale urostlého, to byl hlavní úkol slávy konopické ve Zbytinách. Ženy po dlouhém přemýšlení přišly na to, že Pazderník se v chaloupce sám ztrácí, a proto mu nevěstu dohodí.

konopická 3Tak se začíná příběh, v kterém hlavní role hrály zbytinské baby, Dohazovač, Pazderník a kůň Bedřich, který je společně s panímámou k nevěstě doveze. Dohazovač měl letos v pěkném letním dnu práce moc, neboť Pazderník byl sluncem omámen a do ženění se mu nechtělo. Zpěv a hra šumavských Šumařů ho přece jen nakonec probudily a nechal se přemluvit. U malé chaloupky se do Konopičky hned zamiloval, vzešla z toho láska ohnivá a tak intenzivní, až chaloupka jim shořela. Měli však štěstí, že přítomný starosta jim hned nové bydlení do vínku dal a oba mladé tak pěkně obdaroval. A pak se točili v kole, v rytmu a zpěvu lidových i moderních písní až do ranního kuropění.

Ladislav Beran