Vlci se vrací na Šumavu

Autor: MK <kytlicova(at)rras.cz>, Téma: AKTUALITY, Vydáno dne: 24. 02. 2015

vlci foto václav Hřebek 1

V letošním roce budou na Šumavě otevřena dvě nová návštěvnická centra. Doplní tak mozaiku projektu realizovaného Správou NP Šumava, který veřejnosti představuje život šumavských zvířat.

Dosud mohli návštěvníci zavítat například do soví voliéry v Borových Ladách, do stanice pro hendikepovaná zvířata v Klášterci nebo navštívit některý pozorovací srub v jeleních obůrkách. vlci foto václav Hřebek 2

Od září stávající místa rozšíří nové návštěvnické centrum u Kvildy, kde budou k vidění jeleni a návštěvnické centrum u Srní s výběhem pro vlky. Vlčí pár do výběhu v Srní dorazil již tento víkend, ale návštěvníci budou mít možnost pozorovat vlky až na podzim, ale to už se možná vlčí pár rozroste na vlčí rodinku, nechme se překvapit!

Vlci v minulosti obývali celou Evropu, v České republice byli vyhubeni na sklonku 19. století.

V současnosti se vlk vyskytuje především v lesnaté části východní Evropy, ve Skandinávii, na Balkáně, na Apeninském a Pyrenejském poloostrově i v Karpatech. Odtud přirozeně migruje do Beskyd, kde je občasně pozorován a také se ojediněle objevuje i na dalších českých horách - v Jeseníkách či na Šumavě.

Poslední vlk na Šumavě byl uloven 2. prosince 1874 nedaleko obce Lipka, na jižním svahu Světlé hory. Na památku byl na tomto místě postaven kamenný pomníček - Vlčí kámen (Wolfstein).

Dramatický příběh o tom, jak se podařilo skolit posledního šumavského vlka, a také tip na hezký výlet s popisem trasy i mapkou nejen k tomuto zajímavému místu je hezky zpracován na www.treking.cz.