Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Češi a Němci o víkendu zahájí letní sezónu na Mouřenci a oslaví čtvrtstoletí společné práce při záchraně tohoto šumavského kostela

Vydáno dne 27. 05. 2016 (2814 přečtení)

mouřenecTradiční česko-německou mší začne v sobotu další letní sezona v kostele sv. Mořice na Mouřenci u šumavského Annína.

Lidé z obou stran hranice si zároveň připomenou 25 od založení německého spolku, který nechal v 90. letech zdevastovaný kostel opravit.

Slavnost začíná v sobotu 28. května ve 14 hodin. Bohoslužbu bude celebrovat místní farář Tomas van Zavrel. „Mám obrovskou radost, že se na Mouřenci potkávají Češi a Němci a neřeší křivdy z minulosti, ale myslí na společnou přítomnost a budoucnost a vymýšlejí společné projekty a jde jim o zvelebení tohoto krásného šumavského kostelíku. Je to místo smíření, místo klidu, místo promodlené,“ říká mouřenecký farář.

Zazní známá mše Waldermesse v podání německého hudebního uskupení Lamer Winkel Sänger. „V roce 1991 se skupina vysídlených německých rodáků domluvila, že za komunistického režimu zdevastovaný Mouřenec opraví. Začali sbírat peníze a pustili se do práce. Ve spolupráci s Čechy a českými úřady během dvou let kostel zachránili a patří jim za to velké poděkování. Při sobotní bohoslužbě si chceme připomenout dobu, kdy se bohoslužby sloužily ještě na hřbitově, protože kostel byl zničený. Především si ale připomeneme, že je za námi 25 let společného díla Čechů a Němců a že dnes jsme opět dobrými přáteli a sousedy,“ říká předseda podpůrného spolku Förderkreis zur Erhaltung von St. Maurenzen Hans Hermann Kaiser.

Při bohoslužbě se do kostela na Mouřenci vrátí srdce z původního zvonu z roku 1858. „Desítky let ho měl jeden z občanů Sušicka na své zahradě. Teď se rozhodl, že ho vrátí tam, kam patří. Předloni jsme na internetu vydražili kus ukradeného mouřeneckého oltáře, loni nám jeden pán přivezl zpět po 47 letech lebku z mouřenecké kostnice. Moc si toho vážíme a jsme rádi, že získáme další dílek do mozaiky mouřenecké historie,“ dodává Lukáš Milota z inciativy Přátelé Mouřence, která připravuje i na letošní léto bohatý duchovní, kulturní a vzdělávací program. „Stručně tento program při mši představíme. Bude to řada koncertů různých hudebních žánrů, adorace, ale také přednáška o freskách, setkání se staviteli šumavských kaplí, dětský den nebo odpoledne s židovskou tematikou,“ dodává Milota.

Po bohoslužbě budou následovat křtiny. „Jsme šťastní, že po synovi Petrovi můžeme na Mouřenci pokřtít i naši dceru Terezku. Na Annínsku jsem trávil u babičky a dědečka všechny prázdniny a tento region je proto pro mne srdeční záležitostí,“ vysvětluje otec křtěné holčičky Petr Kaltenbrunner.

Přímo u hřbitova bude během slavnosti také stánek s občerstvením. Před mší a po ní bude možné si také prohlédnout kostel, kostnici i malé muzeum Paměť Mouřence v sakristii a oratoři. Výtěžek z dobrovolných příspěvků půjde na plánovanou opravu vzácných fresek ze 14. století.

Bc. Lukáš Milota


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Výhled do údolí Ostružné
Výhled do údolí Ostružné
zobrazení: 2654
známka: 0

Výhled z boubína
Výhled z boubína
zobrazení: 3521
známka: 1.00

Sudslavická naučná stezka - 13
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 6724
známka: 5.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě