Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Czech

* Hamry na Šumavě

Vydáno dne 07. 10. 2008 (5666 přečtení)

Hamry okolíVznik obce Hamry započal těžbou železné rudy na Šumavě počátkem patnáctého století. Mezi horskými masívy Královského Hvozdu, Prenetu a Můstku v údolí řeky Úhlavy vznikla kolem roku 1422 jedna z prvních železných hutí. Své jméno dostala podle hamru, který vedl k jejímu založení. Zpracování železné rudy postupem času vystřídaly sklářské hutě, s tím spojená těžba dřeva a výroba potaže. Vykácené svahy hor začaly být zemědělsky obdělávána, na stráních vznikaly sedlácké dvorce. Na třicet těchto dvorců vytvořilo Hamerskou rychtu , jednu z největších osmi svobodných rychet správního celku úředního názvu Královské svobodné rychty Waldhvozdské.

Hamry kostelDnešní dominantou obce je památkově chráněný kostel zasvěcený Panně Marii bolestné, který vznikla z původní kaple ve středu rozptýlené osady vysvěcením v roce 1773. Na prostranství před kostelem je umístěna kulturní historická památka žulová kašna letopočtem 1846. Ke kostelu vede pěší stezka s názvem „ Společná cesta Panny Marie Bolestné s Ježíškem“, která byla vysvěcena plzeňským biskupem mon. Radovským 5.září 2004.

V části obce dříve zvané Křížkov(Kreuzwinkel) stávala menší kaple vystavěná roku 1730-1731 na půdorysu kříže. Kaple byla zbourána v roce 1958. Postavením dřevěného kříže nad pozůstatky kaple, úpravou okolí a vysvěcením 14.7. 2007 generálním vikářem Plzeňského biskupství mon. Falkenauerem a česko-německou mší vzniklo poutní místo Hamry(Křížkov-Kreuzwinkel). Hamry kaplička

V rozlehlé obci naleznete v místech bývalých dvorců jako Knížecí statek, Veitlovský dvorec, Špirkův, Gruberův a Fenclův dvůr, pět dochovaných kapliček, které byly dnešními vlastníky opraveny. U cest, které spojovaly jednotlivé dvorce lze spatřit různé křížky, boží muka, symboly ztraceného života sedláka či lesního dělníka. Historii obce, život lidí z dob minulých připomínají dále dochované názvy původních dvorců jako například Lenkenhof, Goglhof, Brghof, Modlhof, Stefflhof, Donnerhof, které lze ještě najít po patrných kamenných základech.

Hamry jsou východiskem mnoha turistických tras - k vodopádu na Bílé Strži, na hraniční horu Ostrý, k Černému a Čertovu jezeru, na hory Můstek a Prenet. Turistické trasy i cyklotrasy prochází krásnými lesními partiemi s vyhlídkami do vnitrozemí i do Bavorska.

http://www.sumava.net/hamry/.

[Akt. známka: 2,25 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: KU | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

09.05.2019: Volarské literární večery / Volary, knihovna
tentokrát si budeme povídat s úspěšnou autorkou kuchařských knih Lucií Kohoutovou o historii stravování a starých receptech ze Šumavy; od 18 hodin. www.mestovolary.cz

04.05.2019: Ukliďme Kvildu / Kvilda
4. - 5. 5. sraz účastníků v 9 hodin před IS Kvilda, bližší informace na tel.: 388 435 544

29.04.2019: Toulky starou Šumavou s Emilem Kintzlem / Volary, společenský sál radnice
Šumavská legenda Emil Kintzl vás provede obrazem i slovem spolu s režisérem Zmizelé Šumavy Jeňýkem Fischerem o šumavské historii, od 18 hodin; www.mestovolary.cz

28.04.2019: Interaktivní dílna pošumavských řemesel / Horažďovice, městské muzeum
Městské muzeum Horažďovice Vás srdečně zve v neděli 28. dubna 2019 k vyzkoušení tradičních řemesel. Program začíná každou celou hodinu od 10:00 do 15:00 hodin. Vstup je v tento den zdarma.

27.04.2019: Vycházka nordic walking / Lenora
výšlap s průvodcem po zajímavostech v okolí Lenory, sraz Volary, vlakové nádraží 10.40 nebo Lenora zastávka 11 hodin, délka trasy cca 13 km. www.mestovolary.cz

17.04.2019: Příběhy našich sousedů / Klatovy, sál radnice
Slavnostní veřejná prezentace projektu "příběhy našich sousedů", od 16 hodin. Tento projekt přibližuje vzpomínky proslulých i méně známých pamětníků z Klatovska a Kolinecka, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století v České republice.jméno:
heslo:

Nová registrace


Procházka obcí Stachy - 7
Areál MŠ
zobrazení: 7112
známka: 1.50

Horská synagoga v Hartmanicích - 6
Hartmanická synagoga
zobrazení: 5954
známka: 1.00

Modrava a okolí - 4

zobrazení: 6711
známka: 2.67

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě