Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Czech

* Hauswaldská kaple - malé "Šumavské Lurdy"

Vydáno dne 02. 07. 2008 (7653 přečtení)

Hauswaldská kapleHauswaldská kaple byla v minulosti známým poutním místem. Díky zázračnému uzdravování poutníků z celé Evropy se místu přezdívalo "malé Šumavské Lurdy". Kouzelné místo ležící 2 km jižně od Srní poblíž Vchynicko-Tetovského kanálu, bylo zničeno za dob minulého režimu a znovu přivedeno k životu 12.8.2006, především zásluhou občanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy .

Mystické místo s léčivým pramenem bylo navštěvováno poutníky, z nichž někteří putovali až z daleké Itálie a jiných koutů Evropy. V písemných pramenech je popsáno mnoho zázraků, které se v této oblasti udály. V roce 1820 byla na tomto místě vystavěna první kaple a začaly se zde sloužit poutní mše. Poutní místo ale získávalo stále větší oblibu a díky tomu byla roku 1860 postavena kaple druhá - větší. Druhá kaple však nebyla příliš dobře postavená a měla špatnou stabilitu. Proto byla v roce 1902 postavena kaple třetí. Z ní se bohužel dochovaly pouze fotografie a základy. Kaple byla podminována a vyhozena do povětří dne 14.9.1957 naší armádou při "budování" vojenského prostoru. Jako zázrakem se při odstřelu nic nestalo sošce Panny Marie Lurdské, která je dnes uchovaná v kostele v nedalekém Srní. V té době bylo vysídleno i původní obyvatelstvo, které zde žilo po staletí.

Díky nadšení a úsilí členů občanského sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy a za podpory Správy NP a CHKO Šumava proběhla revitalizace území Hauswaldské kaple. Celé místo bylo slavnostně znovuoživeno 12.8.2006. Bývalou kapli dnes připomínají nově přiznané základy. Jako protipól pokusu o zmar duchovní stavby byl jako symbol nezničitelnosti lidského ducha vytvořen Růženec. Kámen, dřevo a voda, přírodní materiály z nichž byl vytvořen, přinášejí vedle duchovního odkazu i poselství o nezbytnosti našeho citlivějšího přístupu k přírodě.

Kaple jsou součástí nově otevřené zážitkové stezky Okolo Kostelního vrchu. Stezka prochází rovněž kolem Vchynicko-Tetovského kanálu. Cestu lemuje množství laviček a u jedné z nich, asi 100m před prostorem vlastních kaplí, roste Medvědí strom, u kterého došlo v dávné minulosti ke zjevení panenky Marie, která zachránila dvě ženy před útokem medvěda

Jednou z možností jak se dostat k Hauswaldské kapli je příjemná a nenáročná procházka podél Vchynicko-Tetovského plavebního kanálu od obce Mechov. Ke kanálu se lze dostat i autem z obce Srní směrem na Prášily. Za obcí Mechov, kde silnice kanál křižuje, je parkoviště pro osobní auta. Odtud je kaple vzdálená 1,8 km. Cesta je vhodná jak pro pěší, cyklisty, tak i pro kočárky s dětmi. Jedná se o příjemnou procházku ve stínu lesa a podél temně průzračného kanálu, který příjemně osvěžuje okolní vzduch.

Hauswaldská kaple je rovněž dostupná po 2,5 km dlouhé značené stezce přímo ze Srní a nebo z trasy vedoucí podél Vchynicko-Tetovského kanálu. Toto tajuplné místo rozhodně stojí za návštěvu pro svojí neopakovatelnou atmosféru.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: KU | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Sudslavická naučná stezka - 10
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 6793
známka: 1.00

Výhled na Plešné jezero
Výhled na Plešné jezero
zobrazení: 6058
známka: 3.00

Horská synagoga v Hartmanicích - 8
Hartmanická synagoga
zobrazení: 7829
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě