Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Jezuitskou hru můžete shlédnout v Klatovech

Vydáno dne 08. 08. 2014 (1394 přečtení)

V klatovských jezuitských kolejích můžete během srpna shlédnout reprízu představení "Jezuitské variace".

Uskuteční se o víkendech 16. a 17. srpna 2014, a 23. a 24. srpna 2014.

Představení se bude konat na II. nádvoří jezuitské koleje (v případě nepřízně počasí na chodbě)vždy od 10, 14 a 16 hodin.

Představení nastudovali studenti klatovského gymnázia Jaroslava Vrchlického a členové dramatického kroužku LŠU Josefa Kličky v Klatovech pod vedením pánů Tomáše Javorského a Štěpána Špáda, kteří oba též ve hře vystupují.

Na jakou hru se můžete těšit ?

Režisér a scénárista Tomáš Javorský říká: „Jezuitské variace jsou úpravou barokní gymnaziální jezuitské hry z roku 1724 pojednávající o sv. Janu Nepomuckém. Hru jsme poněkud zkrátili a snažíme se v ní předvést způsob hraní běžný v baroku a v druhé části pak, jako kontrast, předvést tehdejší text stylem, jakým se hraje dnes.“ Hra, kterou hráli gymnazisté na pražském Novém Městě, byla z latiny do češtiny přeložena Mgr. Magdalenou Jackovou, Ph.D., díky jejíž laskavosti mají klatovské katakomby text k dispozici.

Aniž bych chtěl předjímat dojem, který na vás, coby budoucí diváky, hra udělá, rád bych zmínil několik „drobností“, které vysvětlují, proč si hry cením:

Úprava je citlivým dílem, respektujícím původní barokně květnatý text i smysl původní hry: předvést schopnost formulovat, deklamovat, zaujmout posluchače a přinést i určité „ponaučení.“ Kdo pozorně poslouchá, dozví se, jakoby mimoděk, vše podstatné o jezuitských gymnaziálních hrách.

Co je však nejzajímavější – prostřednictvím této hry k nám promlouvají skuteční, vzdělaní lidé z počátku 18. st. Hra byla napsána jimi a pro ně a autora tehdy ani nemohlo napadnout, že by jeho slova mohla znít ještě v roce 2014 v Klatovech.

Jakkoliv nám dnes může barokní zbožnost, která je ve hře též patrná, připadat zvláštní, nemůžeme pominout, že měla nesporný vliv na kultivaci lidí tehdejší doby a tudíž v konečném důsledku i nás. Třebaže si to někteří nemyslíme.

Václav Chroust


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Sudslavická naučná stezka - 7
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 7122
známka: 0

Srní a okolí - 2
Srní a okolí
zobrazení: 7126
známka: 1.00

Modrava a okolí - 6

zobrazení: 6453
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě