Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Medové slavnosti na tvrzi Drslavice

Vydáno dne 14. 09. 2011 (2526 přečtení)

Horska kvetena Drslavice (Prachatice) – Goticko-renesanční tvrz, jejíž původ sahá do 14. století a která bývala panstvím pětilisté růže, bude vonět medovinou. V sobotu 17. září 2011 se v prostorách tvrze Drslavice budou konat Medové slavnosti 2011. Pořádá je majitel tvrze bývalý stíhací pilot Zdeněk Švejda, který se před osmnácti lety vzdal snové kariéry pilota nadzvukových letounů a rozhodl se začít plnit slib, který dal svému otci, než zemřel. Zrekonstruovat bývalý rožmberský zámek, jenž, jako sýpky, koupil v roce 1931 jeho děd Josef Švejda.

„Můj první velký sen bylo, stát se pilotem. Táta byl totiž také stíhací pilot a patřil mezi špičku. To se mi podařilo. Svůj sen jsem ale vyměnil za zachování tvrze, vždyť odsud pochází kořeny celé naší rodiny. Můj tatínek tady prožil dětství. A já ho tenkrát (v roce 1993) tady na dvoře objal a slíbil mu, že tvrz nenechám srovnat se zemí. Od té doby se o to snažím,“ vysvětluje Zdeněk Švejda. „Začátky nebyly lehké. Objekt byl jako skladiště a kontejner a trvalo nám rok, než jsme jej vůbec vyklidili,“ vzpomíná Švejda.

Tvrz, na které pobýval také Petr Vok z Rožmberka, tvoří tři přízemní a patrové budovy, seskupené kolem průjezdního dvora. V přízemí přední budovy obrácené k silnici je hostinec, v patře jsou obytné místnosti. Západní část tvoří bývalý zámek – dvoupatrové stavení se zbytky arkýře a sgrafitové rustiky.

Drslavická tvrz se nachází v malé obci Drslavice 6 km západně od města Prachatice. Medové slavnosti 2011 na tvrzi Drslavice se konají ve spolupráci s nejvýše položeným hradem v Čechách Vítkovo hrádkem. Začnou již dopoledne v 11 hodin. O zábavu se postarají historičtí šermíři, vědma, která věští budoucnost, táborští Pouličníci, kteří hrají a zpívají staropražské jarmareční písně. Pro přítomné včelaře vystoupí odborník na chov včel a na medové produkty Jan Löffelmann ze společnosti Medocentrum Praha. A od 16 hodin vystoupí patron Medových slavností režisér Zdeněk Troška. Zavzpomíná na historky z filmování, na herce a herečky, se kterými točil, a na závěr s ním proběhne autogramiáda. Poté bude v prostorách tvrze probíhat volná zábava. Vstupné na tuto akci je 120,- Kč.

Na Medových slavnostech se bude točit medové pivo, návštěvníci budou moci ochutnat Troškovu Hoštickou medovinu a další medové produkty. „Výtěžek z prodeje této medoviny je používán na opravu tvrze. Pan Troška se vzdal všech honorářů pro tuto věc. S prodejem medoviny a s její propagací nám také pomáhá předseda občanského sdružení Vítkův hrádek Miroslav Kovačičín,“ dodává majitel tvrze.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MS | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Pohled z Plechého do Rakous
Pohled z Plechého do Rakous na pláň vyporáženou v důsledku kalamity kůrovce na počátku 90.let
zobrazení: 6187
známka: 0

bývalá vápenka ve Svinné
bývalá vápenka ve Svinné
zobrazení: 2839
známka: 0

Potok
Potok
zobrazení: 5912
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě