Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Medové slavnosti na tvrzi Drslavice

Vydáno dne 14. 09. 2011 (2727 přečtení)

Horska kvetena Drslavice (Prachatice) – Goticko-renesanční tvrz, jejíž původ sahá do 14. století a která bývala panstvím pětilisté růže, bude vonět medovinou. V sobotu 17. září 2011 se v prostorách tvrze Drslavice budou konat Medové slavnosti 2011. Pořádá je majitel tvrze bývalý stíhací pilot Zdeněk Švejda, který se před osmnácti lety vzdal snové kariéry pilota nadzvukových letounů a rozhodl se začít plnit slib, který dal svému otci, než zemřel. Zrekonstruovat bývalý rožmberský zámek, jenž, jako sýpky, koupil v roce 1931 jeho děd Josef Švejda.

„Můj první velký sen bylo, stát se pilotem. Táta byl totiž také stíhací pilot a patřil mezi špičku. To se mi podařilo. Svůj sen jsem ale vyměnil za zachování tvrze, vždyť odsud pochází kořeny celé naší rodiny. Můj tatínek tady prožil dětství. A já ho tenkrát (v roce 1993) tady na dvoře objal a slíbil mu, že tvrz nenechám srovnat se zemí. Od té doby se o to snažím,“ vysvětluje Zdeněk Švejda. „Začátky nebyly lehké. Objekt byl jako skladiště a kontejner a trvalo nám rok, než jsme jej vůbec vyklidili,“ vzpomíná Švejda.

Tvrz, na které pobýval také Petr Vok z Rožmberka, tvoří tři přízemní a patrové budovy, seskupené kolem průjezdního dvora. V přízemí přední budovy obrácené k silnici je hostinec, v patře jsou obytné místnosti. Západní část tvoří bývalý zámek – dvoupatrové stavení se zbytky arkýře a sgrafitové rustiky.

Drslavická tvrz se nachází v malé obci Drslavice 6 km západně od města Prachatice. Medové slavnosti 2011 na tvrzi Drslavice se konají ve spolupráci s nejvýše položeným hradem v Čechách Vítkovo hrádkem. Začnou již dopoledne v 11 hodin. O zábavu se postarají historičtí šermíři, vědma, která věští budoucnost, táborští Pouličníci, kteří hrají a zpívají staropražské jarmareční písně. Pro přítomné včelaře vystoupí odborník na chov včel a na medové produkty Jan Löffelmann ze společnosti Medocentrum Praha. A od 16 hodin vystoupí patron Medových slavností režisér Zdeněk Troška. Zavzpomíná na historky z filmování, na herce a herečky, se kterými točil, a na závěr s ním proběhne autogramiáda. Poté bude v prostorách tvrze probíhat volná zábava. Vstupné na tuto akci je 120,- Kč.

Na Medových slavnostech se bude točit medové pivo, návštěvníci budou moci ochutnat Troškovu Hoštickou medovinu a další medové produkty. „Výtěžek z prodeje této medoviny je používán na opravu tvrze. Pan Troška se vzdal všech honorářů pro tuto věc. S prodejem medoviny a s její propagací nám také pomáhá předseda občanského sdružení Vítkův hrádek Miroslav Kovačičín,“ dodává majitel tvrze.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MS | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Tříjezerní slať - 8
Tříjezerní slať
zobrazení: 8372
známka: 0

Srní a okolí - 1
Srní a okolí
zobrazení: 10870
známka: 1.86

Výlet údoím Ostružné
brod za Gerlovým dvorem směrem na Svinnou
zobrazení: 4049
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě