Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Milovníci Šumavy mohou vyrazit po nových trasách do divočiny

Vydáno dne 30. 05. 2013 (2652 přečtení)

Na nové, zcela neznámé trasy se mohou letos těšit všichni milovníci šumavské divočiny. Registrační systém se spustil v úterý.

Správa NP a CHKO Šumava pořádá tyto výpravy již pošesté. Během sezóny možná přibudou další.

Přetížení sítě, více než 3 tisíce přístupů za hodinu, zhruba polovina zamluvených míst na ty nejatraktivnější lokality. Tak vypadaly v úterý (28.5. 2013) webové stránky Správy NP a CHKO Šumava v okamžiku, kdy byly vypsány termíny pro jeden z nejpopulárnějších programů, které správa parku vypisuje - Průvodce divočinou.

Z 1.171 nabídnutých míst, při kterých je za určitých podmínek povolený vstup do přísně chráněných oblastí Národního parku Šumava je již 635 obsazených.

„Nejvíce obsazované se staly termíny o prázdninách. Téměř stoprocentně byly obsazeny termíny do turisticky zvlášť atraktivních oblastí – Modravské pláně nebo kaňon Křemelné,“ uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy NP a CHKO Šumava pro vnější vztahy.

Milovníci náročných šumavských tras divočinou si pro letošek mohli vybírat z třinácti tras, které je zavedou do osmi oblastí Národního parku Šumava. „Navrhli a připravili jsme čtyři nové trasy, z nichž dvě směřují do zcela nových oblastí - na Ždánidla na západě Šumavy a na Kamennou ze Stožce, což je v jižní části Šumavy,“ uvádí Josef Štemberk, vedoucí marketingového oddělení Správy NP a CHKO Šumava.

Nabídka se snad již brzy rozšíří o oblasti vedoucí do Chráněné krajinné oblasti Šumava. „Šumavská příroda a její nepříliš navštěvovaná zákoutí musí být částečně dostupná i veřejnosti, nechceme krásy šumavské přírody před veřejností skrývat. Věříme, že jedině umožněním osobního prožitku z přírody si návštěvníci lépe uvědomí důležitost ochrany křehké přírody. Příroda v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) je v mnoha místech stejně divoká a krásná jako národní park. Do budoucna se chceme na CHKO, která letos oslaví 50 let své existence, mnohem více zaměřit. CHKO je předpolí národního parku, a si zaslouží mnohem větší propagaci, než tomu bylo doposud. To i z důvodu, abychom národnímu parku trochu od turistů odlehčili,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Do nejvzácnějších území Národního parku Šumava může na výjimku vstoupit jen omezený počet osob. Ochranné předpisy povolují nahlédnout do domova vzácných živočichů a rostlin jen malým skupinám, čítajícím 8 až 11 osob, pouze jednou za dva týdny a ve vymezeném období roku, tj. nejčastěji od poloviny července do konce října.

Při výpravách do šumavské divočiny zavítají návštěvníci již na tradiční místa - do původních horských pralesů na Trojmezné a na Smrčině nebo si prohlédnou kouzelný kaňon řeky Křemelné. Mohou projít člověkem opuštěný Vltavský luh a navštíví domov tetřeva na Modravských pláních.

„Turisty při výpravách provádí celkem 12 odborně vyškolených, zkušených místních průvodců. Pro ně je průvodcování turistů celoživotním povoláním a dokáží všem turistům velmi poutavě vysvětlit, proč si je šumavská divočina zcela podmanila,“ vysvětlil Josef Štemberk.

„V Čechách ještě není příliš zažité, že průvodcování přírodou, není jen ukazování cesty a dohled. Jde především o vysvětlování vztahů a souvislostí v přírodě a krajině a upozorňování na zajímavosti, kterých by si lidé ani nevšimli. My jsme se to ale na Šumavě již naučili,“ dodává Štemberk.

Fyzická náročnost tras do divočiny je ve většině případů velmi vysoká. Ti co vyrazí, musí obvykle překonávat značnou vzdálenost při náročném převýšení – až 20 kilometrů na 550 výškových metrech. „Obvyklá jsou místně prudká stoupání a klesání, chůze skrz lesní porost, po kamenech, přelézání padlých kmenů, nerovný povrch,“ doplňuje tiskový mluvčí parku Pavel Pechoušek.

Samozřejmostí na výpravách je pevná obuv, jídlo a pití na celý den a vhodné oblečení. Dobré je mít v batohu i repelent, fotoaparát a dalekohled.

„Výpravy se konají za každého počasí. Účast si každý musí rozmyslet, protože vstup do šumavské divočiny je na vlastní nebezpečí,“ uzavírá Pavel Pechoušek. Již tradičně si mohou zájemci o vycházky s průvodci za divočinou místo rezervovat prostřednictvím registračního systému, který najdou na internetových stránkách www.npsumava.cz.

Oblasti pro Průvodce divočinou

Křemelná - Šumavským kaňonem – 2 trasy

Vltavský luh – Živá řeka – 2 trasy

Trojmezná - Za duchem pralesa – 1 trasa

Polom - Na hraniční hřeben – 1 trasa

Smrčina - Nahoru na horu – 2 trasy – nová trasa

Modravské plane – Tetřeví domov – 3 trasy – nová trasa

Ždánidla (východisko z Prášil) – 1 trasa – nová trasa

Kamenná (východisko ze Stožce) – 1 trasa – nová trasa

Ukázka některých tras do divočiny

Jedna z nejoblíbenějších: Modravské pláně - Tetřeví domov; začátek - Modrava (informační středisko) v 9:00 hodin. Konec - Modrava v cca 17:00 hodin.

Popis: Modrava – Starobřeznická cesta – Cikánská slať – Studená hora – Medvědí hora - Roklanská chata – Modravský potok – Přední mlynářská slať – Hraběcí most – Modrava Fyzická náročnost: VYSOKÁ, chůze nerovným terénem mimo cesty i stezky, podmáčeným terénem. Pohyb v nepřehledném terénu.

Nová trasa: Ždánidla; začátek - sraz: 9:15, Prášily; Konec: Prášily do cca 17:00; Čas celkem cca 8 hodin;

Trasa: délka: cca 18 km;

Popis: Prášily – Ždánidla – Zlatý stoleček – Gsenget – Prášilský potok – Skalka – Prášily Fyzická náročnost: STŘEDNÍ, střední převýšení, místně prudké stoupání a klesání, chůze skrz lesní porost, po kamenech, přelézání padlých kmenů, nerovný povrch.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

01.08.2020: Koncert komorní hudby / Železná Ruda, kostel
více informací naleznete na www.sumava.net/itcruda

01.08.2020: Benátská noc / Horažďovice, Music Club Houba
gondola na Kanále Grande Otava - italský večer s hudbou a ohňostrojem. www.penzionhorazdovice.cz

30.07.2020: Život na louce / Stožec, IS
vydejte se na stezku plnou zábavných úkolů. www.npsumava.cz

30.07.2020: Ester Kočičková a Moody Cat Band / Vyšší Brod, klášterní zahrada
koncert od 19 hodin. www.ivyssibrod.cz

27.07.2020: Vagamundos Vandráci / Klatovy, letní kino
Cestopisný večer s vandráky, kteří na své přednášce představí i to, co se nevešlo do jejich cestovatelsko-zábavného pořadu na Prima COOL. Tři měsíce vandrovali po střední Americe herci Pavel Liška, Honza Révai a režisér Hynek Bernard, od 21 hodin. www.mksklatovy.cz

26.07.2020: Divadlo pro děti / Vimperk, park u Volyňky
pohádka Barbucha od 15.30 hodin. www.meks-vimperk.comjméno:
heslo:

Nová registrace


Srní a okolí - 6
Srní a okolí
zobrazení: 6912
známka: 0

Stezka Duch pralesa
Stezka Duch pralesa
zobrazení: 6141
známka: 0

na stezce Duch pralesa
na stezce Duch pralesa
zobrazení: 6220
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě