Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Nejstarší fotografie Šumavy a Z historie turistiky na Šumavě

Vydáno dne 19. 06. 2009 (5655 přečtení)

Nejstarsi fotografie Prachatice Pokud máte rádi Šumavu, tak si určitě nenechte ujít dvě nové výstavy, které jsou nyní k vidění v Prachatickém muzeu. První s názvem Z historie turistiky na Šumavě připravil známý kašperskohorský učitel a sportovec Emil Kintzl. Druhou výstavou jsou Nejstarší fotografie Šumavy, které shromáždil, vybral a upravil nezávislý publicista a badatel Zdeněk Roučka z Plzně.
Obě výstavy potrvají celé léto až do začátku září.


Historií turistiky na Šumavě se začal Emil Kintzl (ročník 1934) věnovat v době, když byl jako šumavský učitel přičiněním vládnoucí strany z trestu přeložen do Popelné. "Tehdy jsem začal sbírat staré fotografie a pohlednice od přátel, později jsem začal nalepoval snímky na papírové čtvrtky a z těch pořizoval diapozitivy. Snažil jsem se uchovat pohledy na Šumavu, jaká tu kdysi byla a asi už nikdy nebude, ale nikdy na ni nesmíme zapomenout," řekl při vernisáži výstavy.
Emil Kintzl je velkým znalcem Šumavy, dlouholetým příslušníkem Horské služby na Šumavě, učitelem, sportovcem tělem i duší, turistickým značkařem, fotografem i vášnivým milovníkem zimních sportů. Připravil a vydal také několik knih o historii Šumavy, které byly vždy beznadějně vyprodány.

Počátky turistiky jsou na výstavě zmapovány v několika monotématických blocích. Díky sběratelské činnosti pana Kintzla si návštěvníci mohou připomenout, co na sobě lidé v dřívějších dobách turistiky nosili a jak o ně bylo postaráno - jak se stravovali, kde stály turistické chaty a noclehárny, jak se stavěly na Šumavě rozhledny.
Některé fotografie má veřejnost možnost vidět vůbec poprvé. První turistickou chatu na Šumavě, která vznikla v roce 1888, připomíná snímek z Třístoličníku. Na české straně ji následovala v roce 1922 chata na Svarohu. K velmi cenným vystaveným fotografiím patří například záběr skupiny učitelů putujících po Šumavě z roku 1932 či turistů u Černého jezera z roku 1935. Zajímavé jsou i srovnávací fotografie rozhledny na Javorníku před její zvýšením a po skončení úprav, stejně jako originální turistické pohlednice sušického fotografa Joži Pospíchala. Velký prostor je věnován šumavské Horské službě. Na výstavě jsou k vidění také turistické značky a potřeby, mezi kterými nechybí hůl, dýmka, termoska či fotoaparát Pionýr.

Nejstarší fotografie Šumavy

Jedná se o soubor unikátních fotografií, které pořídili různí fotografové v poslední čtvrtině 19. století. Fotografie Zdeněk Roučka digitálně upravil, a tak jim umožnil opět ožít v nové kráse a ve velkých formátech.
Šumavě a její historii se publicista Zdeněk Roučka věnuje již řadu let. Má na kontě vydání řady tří unikátních publikací na téma život na Šumavě. Po úspěšné knize Tenkrát na Šumavě připravil a vydal publikaci Předválečnou Šumavou a po ní následovala Šumava Karla Klostermanna, která zachycovala šumavské obce a její obyvatele na začátku 20. století. A právě na tuto knihu navazuje nynější Roučkova putovní výstava.

Návštěvníci prachatického Zámečku se mohou potěšit množstvím působivých černobílých fotografií Šumavy v jedinečné kvalitě. Patří k nim například záběry obce šumavských dřevařů Hůrky z roku 1880 a Filipovy Hutě z roce 1884. Znalce i milovníky Šumavy jistě zaujmou fotografie stahování dřeva ke Schwarzenberskému plavebního kanálu, snímky žen dřevařů, knížete Adolfa Josefa ze Schwarzenberku s loveckou družinou u Zátoně. Unikátní jsou fotografie ze stavby tunelu železniční tratě u Špičáku nedaleko Železné Rudy. Nechybí na nich dělníci, zeměměřiči ani minéři, kteří prosluli mistrovskými odstřely skalních masivů. Působivé jsou i snímky Vimperka z roku 1887 a po zhoubném požáru v roce 1904.

Obě výstavy můžete navštívit až do 8. září.

[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: KU | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Exkurze do hlubin znovurodícího se lesa
Exkurze do hlubin znovurodícího se lesa
zobrazení: 6023
známka: 0

Šumavská zákoutí - 7
Šumavská zákoutí
zobrazení: 7763
známka: 1.00

Procházka obcí Stachy - 4
Interiér kostela Navštívení P. Marie
zobrazení: 7190
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě