Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Nové expozice v Muzeu techniky a řemesel Koloveč

Vydáno dne 12. 06. 2009 (1953 přečtení)

Koloniál KolovečDentista KolovečV letošní sezóně připravilo kolovečské muzeum pro své návštěvníky zcela nové expozice. Nyní se v muzeu nachází již 46 kompletních řemeslných dílen a živností, kde jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se provozovaly na vesnici a dvanáct dalších technických expozic, kde najdete takové unikáty jako motorový kočár, hasičskou zbrojnici s motorovou stříkačkou nebo past na vlka.
Nesmíme zapomenout ani na světoznámý kolovečský mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata, který se po pěti letech znovu roztočí letos v srpnu.

V muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout například tyto řemeslné dílny - řeznickou, pekařskou, cukrářskou, vlásenkářskou, bednářskou, sedlářskou, kloboučnickou, kartáčnickou, kamenickou, hodinářskou. Nově je k vidění řemeslnická dílna kožešníka, kloboučníka, knihaře, čalouníka, tesaře, vlásenkáře, výrobce koryt, bednáře, ptáčníka, brusiče, kameníka a fotografa. Atmosféra dvacátých let minulého století na Vás dýchne ve starém koloniálu. Ze živností Vás nepochybně zaujme detailně vybavená ordinace dentisty s laboratoří, holičství, kadeřnictví, hostinec nebo tkalcovna. Dále je k vidění expozice hodin a hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně, pastí na zvířata, zpracování mléka i hasičská zbrojnice.
Pan Volf, který rodinné muzeum provozuje, si zakládá na tom, že vystavené dílny jsou kompletní. Kdyby do kterékoli z nich přišel řemeslník, měl by po ruce všechno, co by ke své práci potřeboval. „Kdybyste přišli k holiči, odešli byste ostříhaní, když k zubaři, tak se vrátili bez zubů nebo se spraveným chrupem.“, říká.
Muzeum s výstavní plochou 900 m2 a více než 7000 exponáty nyní patří mezi největší a nejobsáhlejší muzea svého druhu v Česku. Můžete si vybrat ze dvou typů prohlídek. Základní prohlídka je celá s průvodcem a u rozšířené je část vyčleněna individuální prohlídce. Součástí prohlídky je i návštěva původní a stále fungující hrnčířské dílny rodiny Volfů, kde se setkáte s tradiční výrobou kolovečské keramiky a kde si ji můžete také koupit.

Letos se roztočí i kolovečský mlýn
Letos v srpnu se po pětileté přestávce opět roztočí divotvorný dřevěný mlýn. Kolovečtí ochotníci již pilně nacvičují, aby jejich kouzelný mlýn dokázal v létě v poměru jedna ku jedné přemlít starou babu na krásné mladé děvče. Za vznikem této svérázné tradice stála kdysi hospodská sázka, ze které se postupně stala místní specialita.
"Celá ta hra vznikla z určité recese kolem roku 1860, kdy se dva místní vsadili o sud piva, kdo dřív zkonstruuje mlýn a bude mlít. Zatímco jeden to pojal velice vážně a skutečně dělal mlýn na obilí, druhý to vzal jako recesi a udělal mlýn na staré báby, které kdysi chodily mlít do Větrného mlýna v Kolovči.

A na závěr doporučení od Jana Nerudy, které v roce 1879 přinesly Humoristické listy: „Máte-li kde starou pannu škaredou a zvětšelou, pošlete ji do Kolovče, oni Vám ji přemelou.“

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: KU | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

01.12.2019: Koncert kapely Učedníci / Annín – Mouřenec, kostel sv. Mořice
křesťanský folk, od 14 hodin. www.pratelemourence.cz

30.11.2019: Benefiční koncert Ireny Budweiserové / Dobrá Voda u Hartmanic, kostel sv. Vintíře
koncert od 16 hodin, získané finanční prostředky budou použity k vytvoření pietního místa v prostoru bývalé kaple sv. Šebestiána. na Stodůlkách. www.sumavskecesty.cz

30.11.2019: Vánoční trhy / Vimperk, MěKS
vánoční charitativní bazar od 8 hodin, adventní řemeslný trh v Rožmberské ulici od 9 hodin, zvonkový průvod a rozsvícení vánočního stromu od 16.30 hodin. www.meks-vimperk.com

30.11.2019: Nebíčko a peklíčko / hrad Rabí
Přijďte oslavit svátek sv. Mikuláše na hrad Rabí. Co vás čeká? V nebi plném andílků si pohrajete a zasoutěžíte v několika andělských zastaveních. U nebeské brány pak můžete pošeptat do ucha sv. Mikuláši svá tajná vánoční přání, od 12 do 16 hodin. www.hrad-rabi.eu

29.11.2019: Adventní Faux Pas / Hrádek u Sušice, zámecká kaple sv. Valburgy
koncert dámského pěveckého souboru v 19 hodin. www.zamekhradek.cz

29.11.2019: Divadelní detektivní hra Plynové lampy / Chanovice
Divadelní soubor Tyjátr Horažďovice uvede v KD Chanovice od 19 hodin anglickou divadelní detektivní hru Plynové Lampy, dle knižní předlohy Patricka Hamiltona.jméno:
heslo:

Nová registrace


Jonův kámen - 1
rozhraní revírů na Boubíně
zobrazení: 3093
známka: 0

Exkurze do hlubin znovurodícího se lesa
Exkurze do hlubin znovurodícího se lesa
zobrazení: 5617
známka: 0

Srní a okolí - 10
Srní a okolí
zobrazení: 7193
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě