Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Tipy na výlety

* Nové expozice v Muzeu techniky a řemesel Koloveč

Vydáno dne 12. 06. 2009 (2135 přečtení)

Koloniál KolovečDentista KolovečV letošní sezóně připravilo kolovečské muzeum pro své návštěvníky zcela nové expozice. Nyní se v muzeu nachází již 46 kompletních řemeslných dílen a živností, kde jsou zastoupena všechna tradiční řemesla a živnosti, které se provozovaly na vesnici a dvanáct dalších technických expozic, kde najdete takové unikáty jako motorový kočár, hasičskou zbrojnici s motorovou stříkačkou nebo past na vlka.
Nesmíme zapomenout ani na světoznámý kolovečský mlýn na přemílání starých bab na mladá děvčata, který se po pěti letech znovu roztočí letos v srpnu.

V muzeu si mohou návštěvníci prohlédnout například tyto řemeslné dílny - řeznickou, pekařskou, cukrářskou, vlásenkářskou, bednářskou, sedlářskou, kloboučnickou, kartáčnickou, kamenickou, hodinářskou. Nově je k vidění řemeslnická dílna kožešníka, kloboučníka, knihaře, čalouníka, tesaře, vlásenkáře, výrobce koryt, bednáře, ptáčníka, brusiče, kameníka a fotografa. Atmosféra dvacátých let minulého století na Vás dýchne ve starém koloniálu. Ze živností Vás nepochybně zaujme detailně vybavená ordinace dentisty s laboratoří, holičství, kadeřnictví, hostinec nebo tkalcovna. Dále je k vidění expozice hodin a hracích strojů, kočárků a hraček, elektropřístrojů, zařízení kuchyně, pastí na zvířata, zpracování mléka i hasičská zbrojnice.
Pan Volf, který rodinné muzeum provozuje, si zakládá na tom, že vystavené dílny jsou kompletní. Kdyby do kterékoli z nich přišel řemeslník, měl by po ruce všechno, co by ke své práci potřeboval. „Kdybyste přišli k holiči, odešli byste ostříhaní, když k zubaři, tak se vrátili bez zubů nebo se spraveným chrupem.“, říká.
Muzeum s výstavní plochou 900 m2 a více než 7000 exponáty nyní patří mezi největší a nejobsáhlejší muzea svého druhu v Česku. Můžete si vybrat ze dvou typů prohlídek. Základní prohlídka je celá s průvodcem a u rozšířené je část vyčleněna individuální prohlídce. Součástí prohlídky je i návštěva původní a stále fungující hrnčířské dílny rodiny Volfů, kde se setkáte s tradiční výrobou kolovečské keramiky a kde si ji můžete také koupit.

Letos se roztočí i kolovečský mlýn
Letos v srpnu se po pětileté přestávce opět roztočí divotvorný dřevěný mlýn. Kolovečtí ochotníci již pilně nacvičují, aby jejich kouzelný mlýn dokázal v létě v poměru jedna ku jedné přemlít starou babu na krásné mladé děvče. Za vznikem této svérázné tradice stála kdysi hospodská sázka, ze které se postupně stala místní specialita.
"Celá ta hra vznikla z určité recese kolem roku 1860, kdy se dva místní vsadili o sud piva, kdo dřív zkonstruuje mlýn a bude mlít. Zatímco jeden to pojal velice vážně a skutečně dělal mlýn na obilí, druhý to vzal jako recesi a udělal mlýn na staré báby, které kdysi chodily mlít do Větrného mlýna v Kolovči.

A na závěr doporučení od Jana Nerudy, které v roce 1879 přinesly Humoristické listy: „Máte-li kde starou pannu škaredou a zvětšelou, pošlete ji do Kolovče, oni Vám ji přemelou.“

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: KU | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Sudslavická naučná stezka - 11
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 7375
známka: 0

Výlet údoím Ostružné
Výlet údoím Ostružné
zobrazení: 2912
známka: 0

Výlet údoím Ostružné
brod za Gerlovým dvorem směrem na Svinnou
zobrazení: 3358
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě