Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* O freskách bude v kostele na Mouřenci přednášet profesor Jan Royt

Vydáno dne 01. 08. 2014 (1326 přečtení)

kostel na mouřenciléto na mouřenci

Ďábel, který se úporně snaží stáhnout duši hříšníka do pekla, setkání tří urozených pánů se třemi umrlci jako připomínka naší smrtelnosti, ale také malé postavičky, které přibíjejí Krista na kříž.

To jsou jen některé obrazy, které jsou součástí gotických nástěnných maleb v kostele svatého Mořice na Mouřenci u Annína. O vzácných freskách ze 14. století bude v sobotu 2. srpna 2014 od 14 hodin přímo v kostele přednášet historik umění prof. Jan Royt. Odborný výklad je součástí cyklu akcí „Léto na Mouřenci 2014“.

Nástěnné malby byly po celá staletí ukryté pod omítkou a náhodně objeveny při rekonstrukci kostela v roce 1993. Na severní stěně kostela se jedná o cyklus Poslední soud z období kolem roku 1310. V konše apsidy je pak vyobrazeno Ukřižování z doby kolem roku 1360. „Freska s Posledním soudem v kostele sv. Mořice patří jak z výtvarného tak i ikonografického hlediska k nejvýznamnějším malířským památkám první čtvrtiny 14. století ve střední Evropě.

Hlavní roli zde hrály historické vazby k rakouskému Podunají, které podnítily umělecký přenos z této oblasti. Podobně u malby U křižování upozorňuji na její mimořádnou výtvarnou kvalitu a v Čechách té doby se nevyskytující ikonografické invence,“ říká autor sobotní přednášky Jan Royt, který vyučuje mj. v Ústavu dějin křesťanského umění KTF UK v Praze.

„Po celá staletí přicházeli lidé do kostela na Mouřenci a hleděli na omítku, aniž tušili, že ukrývá tyto vzácné malby. Při běžných komentovaných prohlídkách říkáme návštěvníkům jen ty základní informace. V sobotu mají zcela mimořádnou příležitost slyšet výklad k freskám se všemi zajímavostmi a podrobnostmi. A to z úst nejpovolanějších. Profesor Royt je totiž špičkový odborník právě na středověké křesťanské umění a malbám v kostele sv. Mořice se věnuje od samého počátku, kdy byly pod omítkou objeveny,“ vysvětluje jeden z pořadatelů mouřeneckých akcí Lukáš Milota.

Po sobotní přednášce si návštěvníci mohou koupit podmalby na skle, obrázky, zvonky, magnety a další upomínkové předměty s vyobrazením Mouřence. Jedná se o benefiční prodej. Výtěžek půjde na další provoz a údržbu kostela. „Vstupné na přednášku se ani tentokrát neplatí. Každý ale může přispět kostelu na další rozvoj,“ dodává Milota.

Cyklus Léto na Mouřenci nabídne letos ještě několik dalších akcí. V pátek 8. srpna od 19 hodin pozve kostel na varhanní koncert Markéty Schley Reindlové. Následující den, v sobotu 9. srpna od 18 hodin, začíná přednáška archeologa Martina Čechury „Historie a dobové pozadí vzniku mouřenecké kostnice“. Večer po přednášce od 2% hodin rozezní kostel na Mouřenci křesťanský rock v podání skupiny Citová záležitost. V dalších týdnech nabídne kostel komentované prohlídky a další koncerty. Cyklus Léto na Mouřenci 2014 vyvrcholí v sobotu 20. září česko-německou poutní bohoslužbou. Infor mace o dění na Mouřenci, fotografie a pozvánky mohou zájemci aktuálně najít na na internetové stránce www.pratelemourence.cz.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Zážitková stezka Duch pralesa pod Plechým
Zážitková stezka Duch pralesa pod Plechým
zobrazení: 6169
známka: 0

Modrava a okolí - 13

zobrazení: 7061
známka: 2.00

Nové údolí
Nové údolí
zobrazení: 7755
známka: 1.38

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě