Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* O freskách bude v kostele na Mouřenci přednášet profesor Jan Royt

Vydáno dne 01. 08. 2014 (1132 přečtení)

kostel na mouřenciléto na mouřenci

Ďábel, který se úporně snaží stáhnout duši hříšníka do pekla, setkání tří urozených pánů se třemi umrlci jako připomínka naší smrtelnosti, ale také malé postavičky, které přibíjejí Krista na kříž.

To jsou jen některé obrazy, které jsou součástí gotických nástěnných maleb v kostele svatého Mořice na Mouřenci u Annína. O vzácných freskách ze 14. století bude v sobotu 2. srpna 2014 od 14 hodin přímo v kostele přednášet historik umění prof. Jan Royt. Odborný výklad je součástí cyklu akcí „Léto na Mouřenci 2014“.

Nástěnné malby byly po celá staletí ukryté pod omítkou a náhodně objeveny při rekonstrukci kostela v roce 1993. Na severní stěně kostela se jedná o cyklus Poslední soud z období kolem roku 1310. V konše apsidy je pak vyobrazeno Ukřižování z doby kolem roku 1360. „Freska s Posledním soudem v kostele sv. Mořice patří jak z výtvarného tak i ikonografického hlediska k nejvýznamnějším malířským památkám první čtvrtiny 14. století ve střední Evropě.

Hlavní roli zde hrály historické vazby k rakouskému Podunají, které podnítily umělecký přenos z této oblasti. Podobně u malby U křižování upozorňuji na její mimořádnou výtvarnou kvalitu a v Čechách té doby se nevyskytující ikonografické invence,“ říká autor sobotní přednášky Jan Royt, který vyučuje mj. v Ústavu dějin křesťanského umění KTF UK v Praze.

„Po celá staletí přicházeli lidé do kostela na Mouřenci a hleděli na omítku, aniž tušili, že ukrývá tyto vzácné malby. Při běžných komentovaných prohlídkách říkáme návštěvníkům jen ty základní informace. V sobotu mají zcela mimořádnou příležitost slyšet výklad k freskám se všemi zajímavostmi a podrobnostmi. A to z úst nejpovolanějších. Profesor Royt je totiž špičkový odborník právě na středověké křesťanské umění a malbám v kostele sv. Mořice se věnuje od samého počátku, kdy byly pod omítkou objeveny,“ vysvětluje jeden z pořadatelů mouřeneckých akcí Lukáš Milota.

Po sobotní přednášce si návštěvníci mohou koupit podmalby na skle, obrázky, zvonky, magnety a další upomínkové předměty s vyobrazením Mouřence. Jedná se o benefiční prodej. Výtěžek půjde na další provoz a údržbu kostela. „Vstupné na přednášku se ani tentokrát neplatí. Každý ale může přispět kostelu na další rozvoj,“ dodává Milota.

Cyklus Léto na Mouřenci nabídne letos ještě několik dalších akcí. V pátek 8. srpna od 19 hodin pozve kostel na varhanní koncert Markéty Schley Reindlové. Následující den, v sobotu 9. srpna od 18 hodin, začíná přednáška archeologa Martina Čechury „Historie a dobové pozadí vzniku mouřenecké kostnice“. Večer po přednášce od 2% hodin rozezní kostel na Mouřenci křesťanský rock v podání skupiny Citová záležitost. V dalších týdnech nabídne kostel komentované prohlídky a další koncerty. Cyklus Léto na Mouřenci 2014 vyvrcholí v sobotu 20. září česko-německou poutní bohoslužbou. Infor mace o dění na Mouřenci, fotografie a pozvánky mohou zájemci aktuálně najít na na internetové stránce www.pratelemourence.cz.


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

01.12.2019: Koncert kapely Učedníci / Annín – Mouřenec, kostel sv. Mořice
křesťanský folk, od 14 hodin. www.pratelemourence.cz

30.11.2019: Benefiční koncert Ireny Budweiserové / Dobrá Voda u Hartmanic, kostel sv. Vintíře
koncert od 16 hodin, získané finanční prostředky budou použity k vytvoření pietního místa v prostoru bývalé kaple sv. Šebestiána. na Stodůlkách. www.sumavskecesty.cz

30.11.2019: Vánoční trhy / Vimperk, MěKS
vánoční charitativní bazar od 8 hodin, adventní řemeslný trh v Rožmberské ulici od 9 hodin, zvonkový průvod a rozsvícení vánočního stromu od 16.30 hodin. www.meks-vimperk.com

30.11.2019: Nebíčko a peklíčko / hrad Rabí
Přijďte oslavit svátek sv. Mikuláše na hrad Rabí. Co vás čeká? V nebi plném andílků si pohrajete a zasoutěžíte v několika andělských zastaveních. U nebeské brány pak můžete pošeptat do ucha sv. Mikuláši svá tajná vánoční přání, od 12 do 16 hodin. www.hrad-rabi.eu

29.11.2019: Adventní Faux Pas / Hrádek u Sušice, zámecká kaple sv. Valburgy
koncert dámského pěveckého souboru v 19 hodin. www.zamekhradek.cz

29.11.2019: Divadelní detektivní hra Plynové lampy / Chanovice
Divadelní soubor Tyjátr Horažďovice uvede v KD Chanovice od 19 hodin anglickou divadelní detektivní hru Plynové Lampy, dle knižní předlohy Patricka Hamiltona.jméno:
heslo:

Nová registrace


Modrava a okolí - 6

zobrazení: 6029
známka: 0

Srní a okolí - 5
Srní a okolí
zobrazení: 6848
známka: 0

Srní a okolí - 6
Srní a okolí
zobrazení: 10195
známka: 2.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě