Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Přijeďte zasadit strom a pomoci zelené Šumavě

Vydáno dne 29. 06. 2012 (2584 přečtení)

stromek

I letos mohou zájemci z řad veřejnosti přijet pomoci zelené Šumavě. Akce Pomáháme Šumavě, kdy budou dobrovolníci pod dohledem zkušených lesníků sázet stromky přímo v lese, se koná 30. června na třech různých místech Šumavy.

30. června - to je datum, které si mohou zapsat do kalendáře všichni milovníci Šumavy. Na tento den je naplánovaná akce - Pomáháme Šumavě.

Sázet se bude na třech místech národního parku - na Modravě, Stožci a nedaleko Vchynicko - tetovského kanálu. Všude od 9 do 15 hodin. Zájemci se mohou stejně jako loni hlásit na adresu: pomahamesumave@npsumava.cz popřípadě na telefonu: 388 450 213.

„Žádáme všechny zájemce, aby se na akci registrovali s dostatečným předstihem. Je důležité vědět, kolik je třeba připravit sazenic a nářadí," uvádí Pavel Pechoušek, mluvčí Správy Národního parku Šumava. „Pokud si ale někdo přiveze například svoji motyčku, rozhodně to nebude chyba. Spíše naopak," říká Jan Bečvář, vedoucí územního pracoviště Národního parku Šumava na Modravě.

Tato akce se loni velmi osvědčila, přes velkou nepřízeň počasí se jí zúčastnila více než stovka lidí. Vedení Správy Národního parku Šumava chce během letošní sezóny zasázet asi 500 tisíc sazenic. Stejně jako loni, kdy se na Šumavě vysázelo podobné množství sazenic, pomohou s částí dobrovolníci.

„I když jsme loni dobře začali, stále chybí v šumavských lesích potřebné dřeviny, jako je jedle a buk, které patří do původní skladby šumavských porostů a podporují jejich stabilitu. Potrvá ještě celá desetiletí, než navrátíme Šumavě to, co jí naši předkové vzali. Potřebné dřeviny samozřejmě sázíme na ta stanoviště, která jim přirozeně odpovídají. Například ve vrcholových partiích kam přirozeně patří jen smrk a jeřáb nevysazujeme stromy žádné," vysvětluje Jiří Mánek, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava a iniciátor celé této akce.

Jednou z hlavních příčin kůrovcové kalamity, je právě nevhodné druhové složení lesů i jejich rozložení na území stávajícího Národního parku Šumava. „Doufáme, že ani letos od sázení nikoho neodradí případné špatné počasí. Šumava potřebuje naší pomocnou ruku, i když venku prší, nebo sněží," říká Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava, který má péči o lesy národního parku na starost.

Pro ty, co přijedou, je samozřejmě zajištěno parkování (pozn. vše důležité je možné vyčíst na mapkách, které jsou uvedené v příloze). Na cestě z parkovišť k místům, kde se bude sázet, není možné zabloudit. Nepůjde o dlouhé trasy - vzdálenosti nikdy nepřekročí dva kilometry. Výjimku tvoří lokalita Na Ztraceném. Ti, kdo budou chtít sázet v místě loňské blokády, budou muset z Modravy ujít asi šest kilometrů.

„Na trase od označených míst srazu až k místům, kde se bude sázet, umístíme směrové tabulky. Na zdárný průběh akce dohlédnou naši pracovníci. Ti každému ochotně ukážou cestu," uvádí Petr Šrail, vedoucí Informační a strážní služby Národního parku Šumava s tím, že budou při akci zajišťovat také bezpečnost. „V případě, že by se někdo zranil, naši lidé okamžitě poskytnou první pomoc," ujišťuje Petr Šrail.

Na každém místě, kde se bude sázet, bude přítomný lesník. Ten bude k dispozici všem, kteří přijdou. Zároveň bude evidovat všechny příchozí a organizovat práci. Každému dobrovolníkovi, který přispěje ke zdaru akce „Pomáháme Šumavě", vystaví Správa Národního parku Šumava jako výraz díku pamětní list.

Všechny důležité informace jsou uvedené na webových stránkách www.npsumava.cz v sekci Pomáháme Šumavě. V této sekci jsou i mapy, na kterých se letos bude sázet.

Místa, na kterých se bude sázet:

1) Sraz - Centrální parkoviště Modrava Místo výsadby - Starobřeznická cesta nebo Na Ztraceném

2) Sraz - Informační středisko Stožec Místo výsadby - Za bývalou rotou pohraniční stráže u Stožce nad Jelením vrchem

3) Sraz - Informační středisko Rokyta Místo výsadby - Vchynicko - tetovský kanál - Nad Keilovnou


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

31.12.2019: Půlnoční silvestrovský běh / Hojsova Stráž
akce, bez které by Silvestr na Hojsovce nebyl Silvestr, od 23 hodin. www.zelezna-ruda.cz

31.12.2019: Silvestrovský sjezd s pochodněmi / Špičák
nejprudší špičácké sjezdovky Šance budou sjíždět členové horské služby a šumavští lyžaři, od 17 hodin. www.spicak.cz

26.12.2019: Zimní otužování na Vodníku / Vimperk, areál Vodník
tradiční potápění otužilců, pro všechny bude připraven teplý grog, od 13.33 hodin. www.vimperk.eu

26.12.2019: Koncert v barvách SeMaForu / Vimperk, MěKS
Dáša Zázvůrková a Petr Macháček s kapelou zpívají skladby z muzikálů Dobře placená procházka, Kdyby tisíc klarinetů a Zločin v šantánu; od 19 hodin. www.meks-vimperk.com

26.12.2019: Jazzrockové koledy / Mouřenec u Annína, kostel sv. Mořice
od 14 hodin. www.pratelemourence.cz

21.12.2019: Workshop tvorby komiksu/ Sušice, galerie Sirkus
cyklus tří setkání ve kterých účastníci pod vedením zkušeného výtvarníka vytvoří svůj vlastní komiks, od 14 hodin. www.kulturasusice.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Šumavská zákoutí - 3
Šumavská zákoutí
zobrazení: 7342
známka: 1.00

Krajina
šumavská krajina
zobrazení: 7196
známka: 1.00

detail balkónu roubeného domku
detail balkónu roubeného  domku
zobrazení: 7111
známka: 1.75

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě