Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Sovinec v Borových Ladách vítá návštěvníky již druhou sezonu

Vydáno dne 12. 05. 2014 (4082 přečtení)

sovinec borová lada 2Druhou sezónu je možné navštívit soví voliéry v Borových Ladech. Loni sem dorazilo více než 53 tisíc lidí.

Od začátku května je otevřené Informační centrum se sovími voliérami na Borových Ladech, které je součástí Zoologického programu Správy NP a CHKO Šumava. Návštěvníci se tu procházejí po dřevěném chodníku, kde jim přímo nad hlavami poletují ptáci. Loni do sovince přišlo více než 53 tisíc lidí, což z něj činí jedno z nejnavštěvovanějších míst Národního parku Šumava.

sovinec borová ladaVíce než 53 tisíc lidí navštívilo letos Informační středisko soví voliéry v Borových Ladech, které je celé věnované životu sov. Tento údaj činí ze sovária jedno z nejnavštěvovanějších míst Národního parku Šumava. „Vysoké návštěvy pokračují i letos. Každý den, kdy jsme měli otevřeno, k nám zatím chodí více než tři stovky lidí,“ uvádí Zbyněk Janči, referent Zoologického programu na Borových Ladech. Podle něj tu návštěvníci nejvíce oceňují to, že se mohou volně procházet, v klidu si sednout, pozorovat a navíc sovy ve voliérách také aktivně vyhledávat.

Návštěvníci tu prochází v sovích voliérách, nad jejich hlavami se proletují sovy a na vlastní oči si prohlížejí výra velkého, puštíka bělavého, kalouse ušatého, puštíka obecného, sýce rousného, sovu pálenou. Ve voliérách poletuje zhruba 15 ptáků. „Jedná se o ptáky, kteří se narodili v zajetí. Nebo se jim stal nějaký úraz, žijí s handicapem a život ve volné přírodě pro ně nepřipadá v úvahu. Převažující část sov jsme bezplatně získali ze zoologických zahrad v Plzni, v Hluboké nad Vltavou nebo v Praze,“ vysvětluje Zbyněk Janči.

„Novinkou letošní sezóny bude sovice sněžní. Zároveň jsme upravili voliéru pro sýce rousného, který je poměrně malý pták a ve velké voliéře ho návštěvníci špatně hledali,“ uvádí Miloš Juha vedoucí Zoologického programu Správy NP a CHKO Šumava, do kterého projekt borovoladeckého sovince patří. Návštěvnické centrum se sovími voliérami stojí v místě bývalého lomu na kámen. Dlouhodobě nevyužitý prostor zakrývají sítě, které stojí na pevných ocelových sloupech. Otevřeno je zde od počátku května do konce září každý den mimo pondělí. V úterý je navíc prodloužená otevírací doba do pozdních večerních hodin. Návštěvníci tak mají možnost pozorovat chování sov v době jejich největší aktivity, tedy večer nebo v noci.

U vstupu do sovích voliér jsou expoziční panely se zajímavými informacemi o druzích sov, které na Šumavě žijí. Důležitý je také panel s informacemi o úspěšném reintrodukčním projektu, který se týká jedné z našich největších sov - puštíka bělavého, což je zvláště chráněný druh. Ve vstupním objektu jsou i pozorovací kukátka, kterými bude možné sledovat i takové detaily ze života sov, jako je například hnízdění a přijímání potravy.

Soví voliéry jsou rozdělené do šesti částí. Dvě voliéry jsou volně průchozí a jsou zde neagresivní druhy, u kterých nehrozí, že zaútočí na návštěvníky. Zbylé čtyři voliéry jsou oddělené přepážkou s nerezových lanek, které zamezí kontaktu návštěvníků s většími, agresivnějšími sovami. Na každé voliéře jsou schránky s informacemi o každém druhu v expozici. U voliér jsou také kovové frontáže a děti si tak mohou každou sovu obkreslit.

Na stezce procházející voliérami jsou umístěné lavičky pro odpočinek a nerušené pozorování sov. Sovy je samozřejmě možné i fotografovat. V areálu je i dětské hřiště s houpačkami a skluzavkou pro ty nejmenší a také dva kotce pro psy návštěvníků, protože psům je vstup do voliér zakázán. Chloubou sovích voliér je také vyřezaná sova o velikosti zhruba jeden metr.

Otevírací doba je stanovena podle zkušeností z informačních středisek:

PO - zavřeno - úklid a případná desinfekce

ÚT - od 12 hod. - do 21 hod.

ST, ČT, PÁ, SO a NE - od 9 hod. - do 17 hod.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


na stezce Duch pralesa
na stezce Duch pralesa
zobrazení: 6060
známka: 0

Skalní útvar na Třístoličníku
odpočinek před Třístoličníkem
zobrazení: 6245
známka: 0

Krajina
šumavská krajina
zobrazení: 7449
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě