Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* U Lipna se staví budova kapitanátu

Vydáno dne 22. 11. 2011 (3402 přečtení)

Výstavba kapitanátu Na břehu Lipenského jezera přímo u přístavu v Lipně nad Vltavou vyrůstá nová budova. Starosta obce Zdeněk Zídek uvedl, že se jedná o takzvaný kapitanát. Obec Lipno do něj investuje sedm milionu korun z vlastního rozpočtu.Objekt o rozměrech 12 x 18 metrů se začal stavět v listopadu, v provozu by měl být už počátkem prosince. Zázemí by tady měli najít především jachtaři, ale budou tu i kanceláře, veřejné WC, půjčovna lodí i sportovních potřeb. Na terase nebude chybět ani občerstvení s výhledem na přístav a jezero.

Výstavba kapitanátu 2 „Přesný odborný název je břehové zázemí přístavu, bez kterého marína nemůže fungovat. My jako obec jsme majiteli přístavu, takže jsme byli Státní plavební správou vyzváni, abychom jej do konce roku postavili,“ vysvětluje lipenský starosta s tím, že předtím byl kapitanát na základě předchozí dohody v areálu ubytovacího komplexu Marína Lipno. „Provozovatel přístavu ale dostal z objektu výpověď, proto jsme museli situaci urychleně řešit. A protože chceme z kapitanátu obsluhovat i ledovou dráhu na Lipně, potřebovali jsme také místo na uskladnění například vozítka na úpravu ledu,“ vypočítává starosta Zídek důvody, které obec ke stavbě vedly.

Zároveň si pochvaluje, že výstavba nijak neomezila sezónní hosty. Kapitanát je totiž v těsné blízkosti cyklostezky. „Proto byla použita unikátní modulová konstrukce. Hrubou stavbu vyrobili v továrně a během jediného dne smontovali na místě,“ upřesnil Zídek. S výkopy čekali stavbaři až na listopad, kdy je provoz minimální. Stavbyvedoucí Václav Tůma uvedl, že kvůli pětitýdennímu termínu dokončení dělníci pracovali i o sobotách. „Teď železná konstrukce dostane sendvičové opláštění a dřevěné obložení, aby splynula s rázem krajiny a okolím,“ dodal Tůma. Největším oříškem podle něj bylo založení stavby, protože leží na úrovni hladiny jezera.

Obec Lipno se pro tento způsob výstavby rozhodla i kvůli tomu, že už jej chce využívat v nadcházející zimní sezóně. „Výhodou je, že až bude opět v provozu oblíbená nejdelší ledová dráha na světě v délce 11 kilometrů přímo na jezeře, návštěvníci najdou v budově kapitanátu vše potřebné. Navíc v těsném sousedství na asfaltové ploše bude zase osvětlené bruslařské hřiště s přírodním ledem,“ konstatuje Zdeněk Zídek. Do budoucna ale obec počítá, že pořídí mobilní chladící zařízení, které vyrobí led i ve dnech, kdy to neumožňují přírodní podmínky.

„Pro nás je velmi důležité, že jachtaři, kteří si Lipenské jezero oblíbili, tady najdou podstatně rozšířený servis, výlevky pro odpadní vody z jachet, což jistě významně přispěje i k ochraně přírody. Budou tu ale i sprchy, umývárny a pračka. A bruslaři v zimě zase jistě uvítají třeba možnost vypůjčit si brusle či zahřát se teplým nápojem doslova na dosah,“ říká Zídek s tím, že rychlé rozhodnutí obce pustit se do stavby přispěje k tomu, že nabízené zázemí hosté ocení a budou se na Lipno rádi vracet.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MS | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Šumavská zákoutí - 1
Šumavská zákoutí
zobrazení: 7907
známka: 1.00

Sudslavická naučná stezka - 5
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 6811
známka: 0

Modrava a okolí - 4

zobrazení: 7438
známka: 2.67

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě