Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Vlak Osvobození

Vydáno dne 18. 04. 2011 (5600 přečtení)

Nacisti Oslavte státní svátek - Den vítězství - účastí na mimořádné akci. Dne 8. května bude vypraven zvláštní parní vojenský vlak České Budějovice - Netolice. Tento vojenský transport pod číslem WZ666 poveze okupační vojsko na demarkační linii do Netolic, kde ovšem narazí na ozbrojené spojenecké americké a sovětské jednotky. Na nádraží se odehraje krvavá bitva a dojde k osvobození nádraží a Netolic. Tato akce bude patřit k největším v republice v rámci oslav konce II. světové války. Budete mít možnost vidět opevněný vojenský vlak, mnoho dobové techniky a uniforem. Účast přislíbily špičkové kluby vojenské historie z České republiky i ze zahraničí. V rámci akce proběhnou i oficiální oslavy osvobození na náměstí v Netolicích, kde se na konci války sešla americká a sovětská vojska. Na akci bude vypraven zvláštní motorový spěný vlak České Budějovice - Netolice s možností fotografování v Dívčicích a v Malovicích u Netolic, neboť parní vlak bude určen pouze pro účinkující.

Program oslav osvobození s Českými dráhami: 8. května v 10:20 hod vyjede z českobudějovického nádraží vojenský transport WZ666 plný uprchlíků a kolaborantů z okupovaných území, který bude směřovat přes Zliv a Dívčice do Netolic na demarkační linii mezi sovětskou a americkou okupační zónou. Vlak bude chráněn silnou jednotkou SS a Wehrmachtu, která poveze i svou techniku (protiletadlová děla, kulomety, vozidla). V Dívčicích dojde z důvodu obav před napadením partyzány k přestavení tykadlového vozu před parní lokomotivu. Vlak opatrně pojede po netolické lokálce a pomalu dojede až do Netolic, kde však na hranicích okupační zóny bude čekat sovětská armáda, která po líté bitvě okupační jednotky zlikviduje. Tolik hrubý scénář jedinečné akce. Jak vše bude probíhat prakticky? Jak se na tuto podívanou Dostanete?

Praktické informace: Parní vlak s vojenskou technikou odjede z Českých Budějovic do Dívčic.
Jízdní řád WZ666
Z Českých Budějovic odjezd v 10:20, jede se přes Hlubokou nad Vltavou a Zliv, v Dívčicích vlak bude v 11:07.

Vojenský parní vlak není přístupný veřejnost!i Pojedou v něm pouze učínkující! Veřejnost bude samozřejmě moci vlak fotografovat na nádraží v Českých Budějovicích i po jeho trase. Pro diváky bude vypraven zvláštní motorový spěšný vlak, nazvaný Vlak Osvobození, který přepraví veřejnost z Českých Budějovic do stanice Dívčice.
Z Českých Budějovic odjezd v 10:50, jede se přes České Budějovice s. z.(odjezd v 10:55), Hlubokou nad Vltavou (odjezd v 11:01) a Zliv (odjezd v 11:08), v Dívčicích vlak bude v 11:15.

Po příjezdu do stanice Dívčice bude možno fotografovat vojenský transport WZ666, který zde v tuto dobu bude dobírat vodu.Vlak následně odjede do stanice Netolice, kde cestující budou mít vyhrazena zvýhodněná místa v prostorách pro diváky.
Jízdní řád Vlaku Osvobození
Z Dívčic je odjezd plánován ve 12:10, příjezd do Netolic v 12:29.
Po dobrání vody do parní lokomotivy vojenského transportu WZ666 se tento válečný vlak pomalou rychlostí začne přesunovat do Netolic.
Odjezd z Dívčic ve 12:31, příjezd do Netolic v 13:22.

Cca ve 13:30 bude do vyhraženého prostoru ve stanici Netolice vpuštěna i veřejnost, která nepřijela Vlakem Osvobození a to za symbolické vstupné, určené na pokrytí nákladů na střelivo pro spolky vojenské historie.

Ve 14:10 hod. bude prostor uzavřen a zabezpečen pořadatelskou službou. Od tohoto okamžiku již nebude přístup do prostor pro diváky umožněn.

Ve 14:25 pak vjede vojenský transport WZ666 znovu do stanice Netolice a proběhne hlavní bitva cca v déle 30-45 minut.

Po ukončení bitvy bude možnost fotografování. Zhruba v 15:45 pak odejde průvod tvořený účinkujícími v dobových uniformách, vojenskou technikou a diváky na netolické náměstí, kde u pamětní desky setkání americké a sovětské armády starosta města akci slavnostně ukončí.

Vlak Osvobození pak s cestujícími do Českých Budějovic odjede v 17:15. Pojede se přes stanice Dívčice, Zliv, Hluboká nad Vltavou, České Budějovice s.z a České Budějovice, V Českých Budějovicích vlak bude v 18:18. Vojenská technika a účinkující pak částečně odjedou po vlastní ose, část pak vojenským transportem.
Jízdní řád WZ666
Odjezd z Netolic v 17:58, příjezd do Českých Budějovice v 19:24.
Vstupné a jízdné:
Vlak Osvobození:
• Základní jízdné: 140 Kč (zahrnuje jízdné České Budějovice - Netolice a zpět, vstupné do zvýhodněných prostor).
• Děti do 6 let v doprovodu dospělé osoby zdarma (v případě, že nebudou požadovat místo k sezení)
• Děti 6-15 let v doprovodu dospělé osoby 70 Kč.
• Váleční veteráni a příslušníci odboje: 50 Kč
Počet míst ve Vlaku Osvobození je omezen, využijte proto předprodeje v ČD Centru v Českých Budějovicích (na nádraží ČD), který bude zahájen 18. dubna 2011 a ukončen 6. května 2011 ve 12.00 hod. Poté bude prodej možný pouze v ČD Centru v Českých Budějovicích do času odjezdu vlaku a do vyčerpání kapacity vlaku. Nástup bez jízdenky není možný.
Rezervace je možná telefonicky na čísle 972 544 691. Rezervované jízdenky je nutné vyzvednout do 3. května 2011 v ČD Centru v Českých Budějovicích.
Vstupné do vyhrazených prostor pro diváky v Netolicích:
• 20 Kč/osoba (vstupné je určeno na náklady na střelivo pro kluby vojenské historie)
Akce je pořádána Českými dráhami, a.s., za účasti partnerů, bez kterých by se nemohla konat a kterým děkujeme:
ČD Cargo, a.s., Město Netolice, Obec Dívčice, SŽDC, s.o., Klub vojenské historie Panzergruppe Kleist, Klub vojenské historie VCC Sturm , Klub vojenské historie Příbram a Klub vojenské historie Čeští lvi.

Program a rozsah akce se neustále upřesňuje, proto prosíme, sledujte tyto stránky. Případné změny jsou možné! Případné dotazy na tel.: 602 12 3108 (Pavel Kosmata). Z důvodu bezpečnosti bezvýhradně dbejte pokynů pověřených pracovníků ČD, pořadatelů a policejních složek!

[Akt. známka: 3,50 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MS | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

11.09.2020: Americký sen – cestování za mé vlastní hranice / Vimperk, Kavárna Ve Skále
cestování s handicapem aneb nic není nemožné, od 19 hodin, vstupné 80 Kč. www.meks-vimperk.comjméno:
heslo:

Nová registrace


Šumavská zákoutí - 4
Šumavská zákoutí
zobrazení: 7808
známka: 3.00

Horská synagoga v Hartmanicích - 9
Hartmanická synagoga
zobrazení: 8359
známka: 2.00

Tříjezerní slať - 2
Tříjezerní slať
zobrazení: 8582
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě