Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Voda v Červeném Dvoře - jihočeští památkáři připravili novou výstavu

Vydáno dne 19. 06. 2015 (1269 přečtení)

Výstavu dokumentující výjimečné technické dílo – vodohospodářský systém krajinářského parku zámku v Červeném Dvoře u Chvalšin, mohou shlédnout návštěvníci galerie Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích na Senovážném náměstí 6, od 19. června do 31. července 2015.

Otevřeno je každý všední den od 9 do 16 hodin, vstup volný. Zámecký park je přístupný veřejnosti a vede jím naučná stezka.

Areál zámku a parku v Červeném Dvoře u Chvalšin patří v Čechách k nejvýznamnějším kulturním památkám svého druhu. Velkorysou kompozici parku o rozloze 117 ha dotváří monumentální kulisa jižního svahu Blanského lesa s vrcholem Kleti.

Zdejší krajina učarovala již Rožmberkům, kteří tu na sklonku 16. století zřídili oboru, určenou k chovu bobrů, bažantů, koroptví a křepelek. Zámek spolu s myslivnou a altánem vznikl roku 1672 z iniciativy kněžny Marie Ernestiny z Eggenbergu.

Téměř celý vývoj zahradních a parkových úprav je spjat s knížecím rodem Schwarzenbergů, pro které byl Červený Dvůr v letech 1719-1947 oblíbeným letním sídlem, snadno dosažitelným z blízkého sídelního zámku v Českém Krumlově i pozdějšího rodového sídla na zámku Hluboká.

Spolu s přestavbou zámku v 80. letech 18. století Schwarzenbergové vybudovali rozsáhlou klasicistní zahradu. Na podkladě pravidelné cestní sítě ve tvaru hvězdice vzniklo množství okrasných staveb, vodních nádrží i atrakcí s vodou v pohybu – umělý vodopád, kaskáda, soustava vodotrysků a fontán. V té době vznikl i složitý vodohospodářský systém parku, který je právem považován za výjimečné technické dílo. Kromě hustoty vodohospodářské sítě je ojedinělý a technicky vyspělý především způsob zajištění dostatečného přítoku vody do areálu, na kterém se zřejmě podílel geniální stavitel plavebních kanálů Josef Rosenauer.

Vývoj zámecké zahrady i později založeného krajinářského parku dokládají historické plány a archivní záznamy, uložené v krumlovské pobočce Státního oblastního archivu v Třeboni.

Vlastníkem a uživatelem zámku s parkem je od roku 1966 Psychiatrická léčebna Červený Dvůr. Svým založením zachránila areál před plánovanou demolicí a devastací. Léčebna je od svého počátku zařízení specializované na léčbu závislostí. Léčí se zde pacienti z celé republiky. Terapeutický program je orientován psychoterapeuticko-výchovně a je úzce spojen s využitím celého areálu.

Park je přístupný veřejnosti. Ve spolupráci Správy CHKO Blanský les a Národního památkového ústavu byla v roce 2005 otevřena naučná stezka zámeckým parkem, viz. www.cervenydvur.cz.

Výstava byla vytvořena v rámci výzkumného projektu „Kulturní krajina jako prostor pro společenskou reprezentaci a relaxaci vybraných aristokratických rodů v období od 17. do počátku 20. století“ financovaného z Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity (NAKI). V srpnu a září 2015 ji bude možné shlédnou také přímo na zámku v Červeném Dvoře.

Kontakty:

Ing. Marek Ehrlich, vedoucí oddělení specialistů, NPÚ ÚOP České Budějovice, 725 586 074, ehrlich.marek@npu.cz

Bc. Eva Neprašová, koordinační, projektový a programový pracovník, NPÚ ÚOP České Budějovice, 777 454 383, neprasova.eva@npu.cz


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Výlet údoím Ostružné
Výlet údoím Ostružné
zobrazení: 2736
známka: 0

Sudslavická naučná stezka - 5
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 7335
známka: 2.00

Obrázky z obce Stachy - 2
Obrázky z obce Stachy
zobrazení: 7410
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě