Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Výšlap na poutní místo Maria Rast u Vyššího Brodu

Vydáno dne 22. 01. 2015 (2047 přečtení)

maria rast plakát

V sobotu 24. ledna 2015 od 13 hodin se uskuteční 1. organizovaný výšlap na Maria Rast v letošním roce.

V loňském roce město založilo tradici zimních výšlapů na poutní místo Maria Rast am Stein u Vyššího Brodu. Letos nebylo sice možné výšlap uskutečnit hned zkraje nového roku, nic se však nemění na tom, že brány tohoto úchvatného poutního místa se otevřou vůbec poprvé v roce 2015.

Oprašte hůlky a vypravte se na výšlap s možností nahlédnutí do obrazárny a kaple. Sraz bude u Rožmberské brány Cisterciáckého opatství Vyšší Brod ve 13 hodin. maria rast vyšší brod

Při výstupu na poutní místo zavedou účastníky jejich kroky ke známým vodopádům sv. Wolfganga. Ve hvozdech pod vrcholem Martíkovského vrchu se ale neukrývá jen Maria Rast, trasa výletu nevynechá ani krásné ale přesto opomíjené místo, tzv. Nitscheho výšinu s obeliskem připomínajícím významného starostu Vyššího Brodu, dr. Friedricha Nitscheho. Při návratu do městečka po křížové cestě, která je od roku 2011 městem postupně renovována, se naskytnou jedinečné výhledy na panorama vltavského údolí.

Bližší informace k akci vám rádi sdělí v informačním centru ve Vyšším Brodě nebo na tel.: 380 746 627.

Trasa výletu: Cisterciácké opatství ==> Opatská stezka I ==> vodopády sv. Wolfganga ==> poutní místo Maria Rast am Stein ==> obelisk dr. Friedricha Nitsche ==> křížová cesta.

Stručná historie poutního místa Maria Rast am Stein u Vyššího Brodu:

Poutní místo Maria Rast am Stein bylo vystavěno z úcty k biblickému příběhu útěku Svaté rodiny do Egypta, během něhož se Panna Marie s Ježíškem a Josefem několikrát zastavují, aby načerpali sil.

Jeho historie sahá do 19. století a pyšní se mezi poutními místy něčím poměrně výjimečným, na začátku jeho stavby totiž stály děti. V roce 1887 zde kolem kamene, na kterém se dle legendy zjevila Panna Marie, postavila skupinka místních pasáčků primitivní kapličku z větví a kůry a vyzdobila ji svatými obrázky. Zprávy o této kapličce se brzy roznesly. Ještě téhož roku navštívil toto místo tehdejší opat Cisterciáckého kláštera ve Vyšším Brodě a rozhodnul o stavbě kaple. Nová kaple byla jím samým vysvěcena již následujícího roku na svátek Nenebevzetí Panny Marie, tedy 15. srpna. O dva roky později byla nahrazena také ona „dětská“ kaplička, místo ní se od té doby tyčí nad kamenem hala, ve které jsou vyvěšeny votivní obrázky, které zde zanechali poutníci. Na kámen pak byla umístěna socha madony v životní velikosti. Křížová cesta, začínající jen kousek nad vyšebrodským náměstím, byla vystavěna až v roce 1898.

Bude pro vás připraveno něco malého na zahřátí a posilněnou. Kromě turistických holí si s sebou vezměte vše, co si rádi opékáte (špekáčky, jablíčka...), na Maria Rast připravíme ohýnek!

Více o akcích, které se budou konat ve Vyšším Brodě naleznete na: www.mestovyssibrod.cz


[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

28.02.2020: Ruční výroba skleněných korálků / Kašperské Hory, IS a SEV NP
Co to byly páteříky a jak se vyrábějí vinuté perly? Přijďte se seznámit s výrobkem Šumava – originální produkt, poslechnout si mnoho zajímavého o historii sklářství na Šumavě a podívat se na celý postup výroby skleněného korálku. Sami se pak můžete pokusit o výrobu svého zářivého pokladu, od 13 do 17 hodin. www.npsumava.cz

23.02.2020: Komentovaná prohlídka / Horažďovice, Přírodovědná stanice
www.ddm-hd.cz

22.02.2020: Masopustní průvod / Chanovice
od 12 hodin. www.chanovice.cz

22.02.2020: Masopust / Volary
od 13 hodin vychází průvod masek od radnice a obchází celé město dům od domu, masopust je zakončen ve společenském sále radnice, kde se od 19 hodin uskuteční masopustní veselice s pochováním basy. www.mestovolary.cz

14.02.2020: Emil Kintzl a jeho povídání o Šumavě / Dlouhá Ves, kino
přijďte si popovídat a něco se dozvědět o starých časech na Šumavě; pořádá spolek Živá obec Dlouhá Ves; od 18 hodin, vstupné 50 Kč

05.02.2020: Pohledy do krajiny – nejkrásnější treky Kanady / Kašperské Hory, IS a SEV NP Šumava
kanadské Rockies (Skalnaté hory) jsou snem snad všech cestovatelů. Great Divi-deTrail je 1200 km dlouhá cesta skrz ně, kterou ročně projde pouze 50 dobrodruhů. Hory! Bažiny! Komáři! Brody! Jezera! Žádná cesta! Déšť a dinosauři! Nevážné povídání s Martinem Úblem o tom, jak se neztratit v divočině, jak naplánovat cestu po Kanadě a proč netrhat medvědům borůvky; od 18 hodin. www.npsumava.czjméno:
heslo:

Nová registrace


Přítok Schwarzenberského kanálu
Přítok Schwarzenberského kanálu
zobrazení: 6359
známka: 2.25

Sudslavická naučná stezka - 2
Sudslavická naučná stezka
zobrazení: 7102
známka: 0

Kostel na Javorné
Kostel na Javorné
zobrazení: 3040
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě