Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


Historie

* Nálezy z vimperského zámku

Vydáno dne 15. 01. 2009 (4788 přečtení)

Trigrejcar Vimperk mince Vimperk Přestože na vimperském zámku, který by měl být během nastávajících let proměněn v environmentální vzdělávací centrum mezinárodního rozměru, je zdánlivě klid a zatím ještě probíhá předprojektová příprava, v nejspodnějších podlažích se přece něco děje.

„Souběžně s předprojektovou přípravou probíhá vyklízení prostor. Ve 20. století zde byly byty a v gotických sklepích, které byly nájemníky využívány, byly dřevěné koje a množství komunálního odpadu. Proběhlo odstranění jak těchto vestaveb, tak i některých násypů a celý terén byl připraven pro archeologický průzkum,“ seznámil se stavem příprav památkář vimperského městského úřadu Jan Plánek. A právě zmíněné nánosy občas vydají i něco zajímavého.

„Jde o stříbrnou minci, která má na líci vyobrazenou hlavu belgického krále Leopolda II, jenž vládl v letech 1838 až 1909. Na rubu je pak erb s jednoocasým lvem se zkříženými meči a s královskou korunou. Podle zachovaného a čitelného letopočtu byla vyražena v roce 1887,“ přiblížil jeden z nálezů správce zámku Antonín Dvořák.

Druhá mince, nalezená ve stejný den, tedy 8. prosince, je o poznání starší. Jedná se totiž o stříbrnou minci raženou od poloviny 16. století v Rakousku a u nás se s její ražbou začalo v roce 1619. Poslední tříkrejcar, jak zní hodnota mince, byl vyražen v Praze roku 1851. „Na líci je hlava krále Leopolda I. a rub je označen trojlístkem se znaky habsburské monarchie, tedy symboly českého lva, dvojhlavé habsburské orlice a erb se třemi břevny. I přes nečitelnou značku lze soudit, že byla vyražena mincmistrem Egererem v Praze roku 1698,“ popsal druhý nález Antonín Dvořák.

Zámecké sklepy však vydaly i artefakty z doby ne tak vzdálené a naprosto jiného druhu než mince. O den dříve, než mince, byla v puklině za zazděným trámem sklepu nalezena pistole značky Walther, model 9, ráže 6,35 Browning. Zbraň zabalenou ve voskovém papíře a v koženém pouzdře nálezci odnesli na policii a po znehodnocení by se měla vrátit do muzejních sbírek.

„Jinak tu máme asi půl metráku různých střepů, ať hliněných či keramických. Některé jsou bezcenné, jiné svoji historickou hodnotu beze sporu mají, a tak čekáme po svátcích, kdy by měl přijet odborník a tyto nálezy posoudit a zdokumentovat,“ doplnil správce zámku Dvořák.

Text a foto: JAROSLAV PULKRÁBEK


[Akt. známka: 3,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


odpočinek před Třístoličníkem
odpočinek před Třístoličníkem
zobrazení: 6732
známka: 2.00

Šumavská zákoutí - 4
Šumavská zákoutí
zobrazení: 8383
známka: 3.00

Obrázky z obce Stachy - 2
Obrázky z obce Stachy
zobrazení: 8386
známka: 1.00

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě