Oficiální rozcestník cestovního ruchu turistického regionu Šumava de.gif, 0 kB en.gif, 0 kB
Logo Šumava Šumava


AKTUALITY

* Otevření Sklářského muzea v Anníně

Vydáno dne 16. 06. 2015 (2673 přečtení)

V údolí Otavy v Anníně se v sobotu, 20. června 2015 slavnostně otevře veřejnosti nový zajímavý turistický cíl.

Přijměte pozvání na slavnostní otevření 1. části stálé expozice Sklářského muzea v Anníně v historické budově sklárny, akce se bude konat od 14 hodin.

Vedle hojně navštěvované brusírny, galerie současného šumavského skla a prodejny se zde budou moci návštěvníci seznámit i s historickými výrobky sklárny. Sklářské annín pohledmuzeum bylo vybudováno v bývalých provozech leštírny broušeného skla a představuje průřez produkcí sklárny, jejíž historie se začala psát již v roce 1796 a která patří k nejstarším nepřetržitě pracujícím provozům v Evropě.

historické foto annínská sklárna

Nejstarší skla v nové expozici pocházejí z počátku 19. století a nejmladší z doby nedávno minulé. Mezi téměř 200 exponáty mohou návštěvníci vidět například alabastrová skla z doby kolem poloviny 19. století ve stylu druhého rokoka. Vedle nich také bohatou paletu skla v historizujících stylech z druhé poloviny 19. století. Jsou to proslulá malovaná skla dekorovaná na povrchu zlatým irisem, který byl specialitou sklárny, stříbřená skla a další. Zajímavou skupinou exponátů jsou pohárky a číšky na likéry či poháry na víno z první čtvrtiny 20. století. A samozřejmě je zde i broušené sklo v mnoha jeho podobách od počátku 20. století do počátku 21. století.

Některé předměty jsou unikáty. Skleněné předměty pak doplňují i dokumenty instalované na panelech, na nichž se mohou návštěvníci seznámit s historií sklárny a obce Annín. Nově otevřená expozice historického skla je zatím jen první částí muzea, druhá bude otevřena v příštím roce v rozlehlých prostorách dnes již nefunkční brusírny a její expozice se zaměří na techniky a historii broušeného skla.

V budovách historické sklárny v Anníně vzniklo muzeum, ve kterém se industriální charakter prostoru nenásilně snoubí s křehkou krásou barevného i křišťálového skla a kde se hned vedle mohou návštěvníci seznámit s živou výrobou broušeného skla. Muzeum má po dohodě bezbariérový přístup a je zde i dětský koutek. Bližší informace získáte na www.annin-glass.cz

PhDr. Jitka Lněničková, kurátorka Pavilonu skla v Klatovech a Sklářského muzea v Anníně


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5
Celý článek | Autor: MK | Informační e-mailVytisknout článek |

ŠKOLNÍ VÝLETY


I N F O C E N T R A

Tento web spravuje Regionální rozvojová agentura Šumava o.p.s.

Máte-li novinky a informace z dění v cestovním ruchu na Šumavě
nebo návrhy a připomínky k obsahu našich stránek,
rádi se je dozvíme,
kontaktujte nás prosím na e-mail kytlicova@rras.cz

Statistiky návštěvnosti

29.09.2020: Přednáška "čím se u nás platilo" / Prachatice, muzeum
Přednáší PhDr. Jiří Chvojka, emeritní numismatik Jihočeského muzea v Českých Budějovicích; od 17 do 19 hodin; po přednášce máte příležitost zjistit hodnotu starých mincí a bankovek, které schováváte doma. Program přednášek na aktuální sezónu najdete na webu www.prachatickemuzeum.cz

27.09.2020: Tradiční soutěž v tlučení špačků / Stožec
Soutěž je určena všem, co se rádi baví a nebojí se do toho praštit. Letos se opět bude soutěžit ve dvou kategoriích – muži a ženy (již od 12 let). Jako každý rok čekají na vítěze netradiční ceny. Zkušební odpaly od 13 hodin.

26.09.2020: Pracovní kurz: "Tiffany vitráže" / Klatovy, muzeum
do 27. 9. - kurz pod vedením Štěpánky Kašparové; přednáškový sál od 9 do 15 hodin. Předběžné přihlášky přijímá a další případné podrobnosti vám sdělí Mgr. Ivana Sieberová, která kurzy organizačně zajišťuje, na telefonu 376 326 354 či 732 833 770, nebo mailem sieberova.muzeum@email.cz Kurzovné je splatné vždy nejpozději týden předem. Kurzovné činí 650,- Kč

22.09.2020: Škrtněte si prosím / Sušice, kino
Zábavná talkshow Radka Nakládala, hosty budou Přemysl Čech - redaktor a moderátor České televize; Jan Gábor - majitel Ateliéru skla, Galerie Gábor a sklářské huti v Sušici. Začátek od 19 hodin, předprodej vstupenek na www.kinosusice.cz

19.09.2020: NaturVision - týden přírody / Vimperk
do 26.9. filmová přehlídka z festivalů o zvířatech a přírodě, cestopisná přednáška, komentované vycházky, duel ředitelů NP Šumava a NP Bavorský les. Více informací naleznete na stránkách organizátorů: Město Vimperk, Správa NP Šumava, MěKS Vimperk.

11.09.2020: Šumavské Kašperské Hory / Kašperské Hory, náměstí
do 12. 9. 2020 tradiční historické slavnosti města, pestrý kulturní program pro děti i dospělé. www.kasphory.cz

Neexistuji vhodna data!jméno:
heslo:

Nová registrace


Šumavská zákoutí - 2
Šumavská zákoutí
zobrazení: 8285
známka: 1.00

Srní a okolí - 3
Srní a okolí
zobrazení: 9243
známka: 1.00

Srní a okolí - 3
Srní a okolí
zobrazení: 8582
známka: 0

Financování
logo Euregio
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Euroregionem Šumava-Jihozápadní Čechy
logo Jihočeský kraj
Aktualizace informací na tomto webu je spolufinancována Jihočeským krajem


Google+

www.info-sumava.cz v‘e o Šumavě na jednom místě